Czym jest obowiązek wykupu
Finansowanie Porady

Czym jest obowiązek wykupu

Czym jest obowiązek wykupu?

Decydując się na leasing operacyjny samochodu lub urządzenia należy pamiętać o transakcji która następuje na końcu kontraktu czyli o wykupie. Z tego artykułu dowiecie się czym jest obowiązek wykupu.

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule – jeżeli już określimy jakie mamy plany co do sprzętu po leasingu warto przygotować się do wykupu.

 

Rodzaje wykupów

Wykup to kwota określona w umowie leasingu – wyrażona kwotowo lub procentowo – za jaką możemy nabyć środek trwały po okresie leasingu. Najczęściej wykup zawiera się w przedziale 1-30% początkowej ceny nabycia. Jednocześnie kwota za którą wykupujemy maszynę czy samochód jest znacząco niższa od wartości rynkowej tegoż przedmiotu. Z jednej strony jest to bezpieczne dla leasingodawców ponieważ minimalizują ryzyko „zostania” z maszyną której została spłacona tylko niewielka część. Z drugiej jest to atrakcyjne dla leasingobiorców ponieważ kupują sprzęt po cenie dużo niższej niż rynkowa. Kto nie skorzystałby z takiej okazji?

Są dwie podstawowe możliwości: obowiązek wykupu lub prawo do wykupu.

Obowiązek wykupu nakłada na nas przymus wykupienia od firmy leasingowej przedmiotu leasingu po okresie leasingu. Informacja o obowiązku jest zawarta w umowie leasingowej. Warto o tym wiedzieć zawierając umowę.

Prawo do wykupu – daje możliwość korzystającemu czyli stronie umowy leasingowej do zakupu od firmy leasingowej sprzętu po okresie obowiązywania umowy. Należy zaznaczyć, że prawo do wykupu za określoną w umowie wartość ma wyłącznie korzystający.  Część przedsiębiorców z założenia wie, że wykupi ten sprzęt i będzie go dalej używać w firmie. Część ustala wyższy wykup i dopiero pod koniec trwania leasingu decyduje czy wykupi sprzęt czy odda go leasingodawcy i zdecyduje się na nowe urządzenie / samochód. Jest to wygodne rozwiązanie ponieważ przy rozwijających się firmach ciężko zaplanować kondycję finansową firmy i zapotrzebowanie na urządzenia za 3 czy 5 lat. Należy pamiętać, że pojęcie wykupu występuje tylko przy leasing operacyjnym. Przy leasingu finansowym zazwyczaj z ostatnią ratą spłacamy całe zobowiązanie.

Wykup na osobę fizyczną

Mając sprzęt w leasingu operacyjnym wziętym na działalność gospodarczą istnieje możliwość wykupu tego przedmiotu na osobę fizyczną – właściciela firmy. Dzięki temu, nie musimy wprowadzać wykupionego z leasingu sprzętu do ewidencji środków trwałych.  Jednakże, taka możliwość polecam za każdym razem skonsultować ze swoim biurem księgowym i zweryfikować taką możliwość z zapisami w swojej umowie leasingowej.

 

Michał Korzeniowski
Michał Korzeniowski - pasjonat motoryzacji. Od początku swojej kariery związany z branżą finansową - spec od leasingów i flot samochodowych. Właściciel firmy consultingowej K&K Business Solutions Sp. zoo wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu środków na pojazdy i maszyny dla firm oraz świadczącej usługi zarządzania flotami pojazdów. Lubi poznawać nowych ludzi, podróżować i poznawać inne kultury przez ich kuchnię. Fan snowboardu i żeglarstwa.
http://www.e-KandK.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *