jak zredukować zakwaszenie
Lifestyle

Nie bądź skwaszony… czyli jak zredukować zakwaszenie

Nie bądź skwaszony… czyli jak zredukować zakwaszenie

Zapewne nie raz zdarzały nam się dni wypełnione zmęczeniem, spadkiem nastroju, brakiem koncentracji lub dokuczały nam różne inne dolegliwości. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy co może być przyczyną. Oczywiście powodów może być wiele, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się  czy problem zakwaszenia dotyczy Twojego organizmu? Jeśli tak, to jak zredukować zakwaszenie?

Czym jest zakwaszenie?

Zakwaszenie organizmu jest to brak równowagi kwasowo-zasadowej na rzecz czynnika kwasowego. Obecnie ten stan dotyka prawie wszystkich ludzi. Jego główną przyczyną jest permanentny stres, wysoko przetworzona żywność, nadmierna ilość mięsa, nabiału, zbyt mała ilość wody wypijana w ciągu dnia, nadmierny wysiłek, zbyt mała ilość snu, używki.

Jak sprawdzić poziom pH?

Najłatwiejszym i bardzo dokładnym sposobem na sprawdzenie poziomu zakwaszenia organizmu jest odczytanie poziomu pH poprzez zbadanie porannego moczu paseczkiem lakmusowym. U przeciętnego zdrowego człowieka odczyn moczu powinien być lekko kwaśny i wynosić ok. 6,8. Jest to zabezpieczenie układu moczowego przed rozwojem infekcji bakteryjnych. W ciągu dnia pH powinno wynosić ok 7,5. Jak pokazuje praktyka pH jest wielokrotnie niższe, co świadczy o niebezpiecznym zakwaszeniu organizmu. Ważne, by powtórzyć badanie przez kilka dni i obliczyć średnią wielkość.

Dlaczego zakwaszenie jest niebezpieczne?

W zdrowym organizmie wszystkie płyny takie jak mocz, ślina, kwasy żołądkowe, mają własne, ściśle określone wartości pH. Wartość tych płynów może ulegać zmianie. Będzie to świadczyło o jakiś jednostkach chorobowych, stanach zapalnych, niedoborach, ale nie będzie miało to bezpośredniego wpływu na nasze życie.  Zagrożenie życia występuje w przypadku ryzyka zmiany pH krwi. Krew ma ściśle określoną wartość pH (7,35-7,45). Jeśli w naszym organizmie występuje dużo związków kwasowych, a brakuje nam związków neutralizujących kwasy takich jak wapń, sód, potas, magnes to organizm pobierze sobie te związki z miejsc dla niego w tym momencie mniej ważnych np. mięśni, kości, skóry, włosów.  Nasz organizm zaczyna odczuwać osłabienie, częściej odczuwamy bóle głowy, stawów, mamy problemy ze skórą i paznokciami. Permanentne zakwaszenie może doprowadzić do osłabienia organizmu i powstania przewlekłych chorób.

 Związek pomiędzy zakwaszeniem, a otyłością

 jak zredukować zakwaszenieBrak równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do spowolnienia metabolizmu a w konsekwencji problemów z nadwagą. Zakwaszony i zanieczyszczony organizm magazynuje tłuszcze, ponieważ stanowią one linię obrony przed kwasami i toksynami. Ważne by pamiętać, że problem otyłości to nie tylko problem estetyczny czy kosmetyczny, ale przede wszystkim problem zdrowotny. Dodatkowo otyłość ma dwa „oblicza” – jedno zewnętrzne, czyli to widoczne, oraz drugie wewnętrzne czyli to ukryte, którego nie widzimy, ani nie czujemy. Otłuszczenie narządów wewnętrznych stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Tłuszcz wewnętrzny tzw. wisceralny narasta wokół narządów- wątroby, serca, płuc, nerek. Nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej blokuje przepływ krwi i limfy oraz utrudnia sprawne ruchy przepony, co wpływa na pogorszenie wentylacji i zakłóca równowagę-tlenową w organizmie. Tkanka tłuszczowa zachowuje się jak narząd wydzielania wewnętrznego – wytwarza i magazynuje substancje mogące wywołać przewlekłe zapalenia, które sprzyja powstawaniu szeregu chorób związanych z otyłością. Dodatkowo, tkanka tłuszczowa produkuje liczne hormony oraz czynniki wzrostu. Te z kolei mogą doprowadzić do insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, osteoporozy. Problem nadmiaru tkanki trzewnej może dotyczyć również ludzi szczupłych.

Aby więc zredukować zakwaszenie..

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na naszą dietę. Warto zadbać by w codziennym jadłospisie dominowały produkty zasadowe czyli warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo, dobrej jakości woda. Dodatkowo warto wprowadzić suplementację. Dożywienie organizmu odpowiednimi, naturalnymi składnikami spowoduje, że przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej odbędzie się znacznie szybciej, a efekt który uzyskamy będzie znacznie trwalszy.

 

 

 

Beata Ratkowska
Absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, kosmetolog. Pasjonatka zdrowego tryby życia. Od kilku lat zajmuje się promocją Programu Ochrony Zdrowia opracowanym przez czeskich lekarzy. Uświadamia ludzi jak można ochronić się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi oraz udowadnia, że smukła sylwetka, absolutnie nie musi wiązać się z liczeniem kalorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *