Opleć się bluszczem
Okiem Młodych

Opleć się bluszczem

Opleć się bluszczemOpleć się bluszczem

W połowie sierpnia Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju opublikował tegoroczną edycję rankingu najlepszych uczelni na świecie – znanego również jako Lista Szanghajska. Wśród 500 notowanych uczelni znalazły się dwa uniwersytety z Polski – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Jednak całe zestawienie zdominowały uczelnie amerykańskie.

Harvard!!!!!

Opleć się bluszczem. I tak po raz 14 najlepszą uczelnią świata został Uniwersytet Harvarda, dalej mamy Cornell i Yale. Kolejne miejsca zajmowały Stanford University, University of California, Berkeley, University of Cambridge (Wielka Brytania), Massachusett University of Technology. W pierwszej 10-tce dominują uczelnie z USA jest ich aż osiem- słynna Ivy League. Dwa pozostałe to uniwersytety z Wielkiej Brytanii. Co więcej w pierwszej 20-tce rankingu amerykańskich uczelni jest aż 15. Pierwsza uczelnia, która nie pochodzi z USA lub Wielkiej Brytanii, to Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu (Szwajcaria) – zajmuje on 19 miejsca, a tuż za nim pojawia się pierwszy uniwersytet z Azji – The University of Tokio. Dwa sklasyfikowane w rankingu uniwersytety z Polski – Uniwersytet Warszawski i Jagielloński znalazły się w ostatniej 100-tce – tj. zajmują miejsca między 401 a 500.

Ivy League

Opleć się bluszczem. Ivy League czyli Liga Bluszczowa inaczej Antyczna Ósemka to stowarzyszenie ośmiu najlepszych na świecie, elitarnych uniwersytetów amerykańskich, położonych na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Są to Harvard, Yale, Brown, Pensylwania, Princeton, Columbia, Cornell, Dartmouth. Skąd bluszcz? Bluszcz w nazwie związku ma dowodzić historycznego pochodzenia – nikt nie ośmieli się nazwać go chwastem.

Zaledwie 10 procent kandydatów dostępuje zaszczytu studiowania lub nauczania w wielkiej ósemce. Wśród nich znajdują się najwybitniejsze osobowości, światłe umysły, genialne talenty, wpływowi liderzy, wyróżnieni Noblem naukowcy. Albert Einstein, Czesław Miłosz, Bill Gates, John Kennedy, Barack Obama, Mark Zuckerberg, Meryl Streep, Hillary Clinton, Leonard Cohen, Natalie Portman. Te osoby pozwoliły się opleść uniwersyteckim pnączem. Legitymacja studencka tych uniwersytetów nigdy nie traci ważności i jest uznawana na całym świecie.

Miejsca pożądane

Opleć się bluszczem. Uniwersytet Princeton zajmuje trzecie miejsce w rankingu najlepszych uczelni w USA. Studenci tradycyjnie rywalizują z kolegami z Yale i Harvardu, taka tradycja, wręcz sport. Na numer jeden czyli Harvard właśnie trafiają najlepsi z najlepszych. To młodzi ludzie którzy nigdy nie ponieśli porażki i nie dostali złej oceny. Drugim w rankingu po Harvardzie jest uniwersytet Cornell, studiowali tu między innymi Kurt Vonnegut, Abraham Maslow, Chrostopher Reeve. A Ci którzy chcą poznać szczególne znaczenie historii badań zjawisk paranormalnych i parapsychologicznych powinni trafić do Princeton. Marzeniem wielu studentów jest poznać sekretne życie studenckie – elitarne społeczności wewnątrz grona akademickiego – to tylko na Yale. Jeśli tylko chcesz możesz studiować w Nowym Jorku w sercu Manhattanu – takie studia tylko i wyłącznie na Uniwersytecie Columbia, do Central Parku rzut beretem.

Za prestiż płacisz naprawdę wysoką cenę

Opleć się bluszczem. Minusem tych atrakcji dla studentów jest katorżnicza praca by a) najpierw się dostać, b) utrzymać się na uczelni, c) koszt studiowania. Nie wszyscy studenci tych zacnych uczelni pochodzą z bogatych rodzin z tradycjami, wielu z nich jest szalenie zdolna i ambitna, ale by móc realizować marzenia o dyplomie Harvarda musi zaciągnąć kredyt studencki. I tak też wygląda potem życie takiego studenta – dwa doktoraty, spersonalizowany kubek z kawą i kredyt na co najmniej pół miliona dolarów w banku.

Artykuł powstał na podstawie tekstu – Ranking 500 najlepszych uczelni świata.

 

Gdzie się uczyć, żeby się nauczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *