Najlepiej zarabiający pisarze świata
Aktualności Finansowanie

Najlepiej zarabiający pisarze świata

Najlepiej zarabiający pisarze świataNajlepiej zarabiający pisarze świata

Pisząc i mówiąc o pieniądzach myślimy, że zarobić je można na giełdzie, zakładając własną firmę, wprowadzając super innowacyjną technologię na rynek. Czy tylko tak możemy zarobić miliony? Może powinniśmy wyjść z myślenia typowego i otworzyć nasz umysł nieco szerzej? Może wystarczy rozejrzeć się dookoła i pomyśleć? A potem np. spisać swoje myśli. No właśnie – pisanie, książka – to też doskonały plan na przyszłość, pomysł na miliony.

Wiele z osób poniżej wymienionych nie do końca wiedziała co ma ze swoim życiem zrobić. Niby mieli pracę, ale tak do końca satysfakcji z tego nie czerpali. I dochodów takich o jakich marzyli też nie posiadali. Mieli za to głowę pełną pomysłów i niczym nie ograniczoną wyobraźnię. Te dwa czynniki plus komputer i teraz cały świat wie kto to Harry Potter czy nawet Christian Grey.

Królestwo Hogwartu

Harry stał się ustatkowanym mężem, ojcem trojga dzieci i przemęczonym pracownikiem Ministerstwa Magii. Tymczasem jego syn, Albus Severus Potter, właśnie rozpoczyna naukę w Hogwarcie. Zaprzyjaźnia się ze Scorpiusem Malfoyem, synem Draco, dawnym rywalem swojego ojca. A potem zaczynają się problemy.

To początek kolejnej części sagi autorstwa J. K. Rowling „Harry Potter i przeklęte dziecko”, czyli ósma część przygód słynnego czarodzieja. Tym razem nie jest to powieść, lecz zamknięty w dwóch tomach tekst scenariusza sztuki teatralnej, która zadebiutowała na deskach londyńskich teatrów w połowie 2016 roku. Dla fanów czarodziejskiej sagi nie ma to żadnego znaczenia. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ciągu dwóch dni od premiery książka rozeszła się w ponad 2 milionach kopii.

Najlepiej zarabiający pisarze świata. Dzięki temu J.K. Rowling, współautorka scenariusza sztuki i pisarka, która powołała Harry’ego Pottera do życia, po blisko dziesięciu latach przerwy wróciła na szczyt rankingu najlepiej zarabiających pisarzy według amerykańskiego „Forbesa”. Rowling dzięki Harry’emu Potterowi zbudowała fortunę wycenianą na 650 mln dol. i mogła sobie pozwolić na przeznaczenie 150 mln na cele charytatywne.

Detektyw Alex Cross

Z grona literatów większy majątek niż Brytyjka zgromadził jedynie James Patterson (700 mln dolarów). Amerykanin, znany z cyklu kryminalnego o detektywie Aleksie Crossie, w tej chwili bliżej mu do przedsiębiorcy niż pisarza. Większość utworów tworzy wspólnie z innymi autorami, obecnie pracuje z Billem Clintonem. Ta współpraca zdaje się zrodzić murowanym bestseller zaplanowany na połowę 2018 roku thriller „The President Is Missing”. Niestety krytycy zarzucają mu, że bardziej od pisania zajmuje go monetyzowanie własnej marki. Patterson jest w tym niewątpliwie skuteczny. W ostatnim roku Amerykanie kupili 9,5 mln książek opatrzonych jego nazwiskiem, co dało mu zarobek na poziomie 87 mln dolarów i drugie miejsce na liście.

Czytamy coraz mniej.

Najlepiej zarabiający pisarze świata. Trzecie miejsce w zestawieniu zajął Jeff Kinney (21 mln dol.), autor bestsellerowej serii książek młodzieżowych „Dziennik cwaniaczka” oraz twórca gier komputerowych. Zostawił w tyle autora „Kodu Leonarda da Vinci” Dana Browna (20 mln dol.), mistrza horrorów Stephena Kinga (15 mln), speca od thrillerów prawniczych Johna Grishama (14 mln), także królowe romansu Norę Roberts (14 mln) i Danielle Steel (11 mln).

Drugi rok z rzędu do czołowej dziesiątki zestawienia weszła Paula Hawkins. Autorka hitu „Dziewczyna z pociągu”. Tytuł wciąż świetnie się sprzedaje – w ciągu 12 miesięcy rozszedł się w USAh w 2,2 mln kopii. W gronie najlepiej zarabiających pisarzy po raz kolejny zameldowała się również E.L. James, autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Wprawdzie ostatnią część swojego bestsellera wydała w 2015 roku, ale za to świetnie zarabia na kolejnych ekranizacjach powieści, których jest współproducentką. Kolejna część filmu ma swoją premierę w 2018 roku. Tym czasem autorka wciąż reaktywuje na kartach powieści swoich bohaterów, pisząc w zasadzie tę samą książkę na nowo. Z tym wyjątkiem, że tym razem historię opowiada oczami nie głównej bohaterki Anastasii, a głównego bohatera Christiana. Można? Można dwa razy zarobić na tym samym.

Najlepiej zarabiający pisarze świata

1 J.K. Rowling 95 saga o Harrym Potterze
2 James Patterson 87 saga o detektywie Aleksie Crossie
3 Jeff Kinney 21 cykl „Dziennik cwaniaczka”
4 Dan Brown 20 „Anioły i Demony”, „Kod Leonarda Da Vinci”
5 Stephen King 15 „Lśnienie”, „Zielona mila”
6 John Grisham 14 „Czas zabijania”, „Firma”
6 Nora Norberts 14 „Barwy uczuć”, „Błękitna dalia”
8 Paula Hawkins 13 „Dziewczyna z pociągu”
9 E.L. James 11,5 „Pięćdziesiąt twarzy Greya”
10 Danielle Steel 11 „Podróż”, „Dom przy Hope Street”
10 Rick Riordan 11 cykl fantasy o Percym Jacksonie

 

Firma w sieci-od czego zacząć I

Tekst powstał na podstawie zestawienia Forbes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *