Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii
Aktualności

Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii

Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii

Cyklon na Madagaskarze a cena waniliiChociaż na co dzień nie myślimy o ludzkiej zależności od natury, ona nam o tym boleśnie przypomina i pokazuje swoją siłę. Dobrym przykładem potwierdzającym tą tezę był cyklon na Madagaskarze (Enawo), który spowodował straty w produkcji wanilii, co za tym idzie – jej cena znacząco wzrosła. Zapraszam do lektury artykułu – Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii.

Na świecie dwie przyprawy biją cenowo inne na głowę – szafran i wanilia. Ta druga od miesięcy bije wszelakie rekordy cenowe.

Kiedy w marcu 2017r. przez Madagaskar przetoczył się cyklon Enawo, zniszczył on masowo produkcje wanilii. Trzeba przypomnieć, że ten kraj jest jej największym producentem – odpowiada za od 50% produkcji waniliowych fasolek. Madagaskar produkuje ok. 3700 ton wanilii rocznie, której cena za kilogram obecnie oscyluje na poziomie 550 dol./kg.

Wzrost cen wanilii był gwałtowny, bo niektórzy dostawcy podnieśli je po cyklonie nawet dziesięciokrotnie.

Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii – Szafran

Szafran nadal najdroższą przyprawą świata.

O ile jednak wanilia zaliczyła spory wzrost, to najdroższa przyprawa świata – szafran – kosztuje za kilogram więcej niż bitcoin (4300 dol.) czy uncja złota (1287 dol.). Najdroższe odmiany szafranu kosztują ponad 10 000 dolarów za kilogram.

Cena szafranu jest tak wysoka, bo jego uprawa jest po prostu trudna i pracochłonna. By wyprodukować kilogram suszonej przyprawy, potrzeba ok. 150 tysięcy kwiatów tej rośliny. Do tego oporządzenie upraw musi się odbywać ręcznie, nie mogą tego robić maszyny – co znacznie podwyższa koszt produkcji.

Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii

Natura pokazuję nam na każdym kroku, że nie jesteśmy od niej niezależni, jest i zawsze będzie częścią naszego życia i naszych przedsiębiorstw. Wzrost cen wanilii mogą odczuć wszelakie branże gastronomiczne – przede wszystkim cukiernie, opierające się na naturalnych produktach. Ale są też takie anomalie pogodowe, które mogą dotkąć każdego z osobna. Jako przykład podaję huragan, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w tą sobotę (26.08.2017r.). Był tak silny, że wydobycie ropy naftowej na zatoce Meksykańskiej zostało wstrzymane, co podniosło ceny ropy w USA. A to dotyka wszystkich przedsiębiorców – chociażby ze względu na koszty transportu. Naturo, chylimy Ci czoła.

 

Kopi Luwak najdroższa kawa świata

One thought on “Cyklon na Madagaskarze a cena wanilii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *