Fundusz klęskowy
Aktualności Finansowanie

Fundusz klęskowy – Huragan wyrządził szkody w Twoim Przedsiębiorstwie?

Fundusz klęskowy – Huragan wyrządził szkody w Twoim Przedsiębiorstwie?

Skutki sierpniowych nawałnic w całej Polsce wszyscy będziemy jeszcze odczuwali przez dłuższy czas. Liczenie strat nadal trwa i może potrwać nawet kilkanaście dni. Co zrobić kiedy nasze przedsiębiorstwo ucierpiało podczas nawałnic? Jak prosić o pomoc? Gdzie złożyć wniosek? Zapraszam do lektury artykułu – Fundusz klęskowy – Huragan wyrządził szkody w Twoim Przedsiębiorstwie?

Fundusz klęskowy – Komu się należy?

Fundusz klęskowyFundusz klęskowy należy się obywatelom na odbudowę budynków mieszkalnych i gospodarczych, szczególnie inwentarskich, które służą zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych rodziny lub osób samotnie gospodarujących.

Oznacza to, że pomoc z tego funduszu nie należy się przedsiębiorcom. Pokrzywdzone są głównie małe, rodzinne firmy działające w branży turystycznej. Z badania, które przeprowadziła na początku tego roku grupa Europa na 500 mikro- i małych firmach, wynika, że ponad 40 proc. takich podmiotów nie ubezpieczyło mienia. Nie licząc obowiązkowego OC na prywatny samochód.

System Przedsiębiorcy Przedsiębiorcom

Samorząd województwa pomorskiego, które najbardziej ucierpiało w sierpniowych nawałnicach, razem z organizacjami firm stworzył system indywidualnej opieki nad poszkodowanymi podmiotami o nazwie „Przedsiębiorcy— przedsiębiorcom”.

— „ Właściciele prywatnych biznesów wpłacają pieniądze, oferują rabaty na swoje produkty i usługi, ale także odraczają płatności i rozkładają należności na raty poszkodowanym. Akcja spotkała się z dużym odzewem” —Tomasz Limon, dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza.

Pomoc od ZUS oraz US

Warto się też zwrócić do ZUS i urzędów skarbowych z prośbą o rozłożenie na raty zobowiązań publicznych.

— „Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo do złożenia wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, która stanowi pomoc publiczną udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia. To wynika z art. 67b par.§ 1 pkt 3 lit. a) Ordynacji podatkowej. Ustawa ta nie precyzuje, o jaki rodzaj działalności gospodarczej chodzi, dlatego należy uznać, że do ubiegania się o takie wsparcie są uprawnieni zarówno przedsiębiorcy oferujący różnego rodzaju towary, jak i usługi” —Michał Orzoł, doradca podatkowy w KPMG w Polsce.

 

Budynek ekologiczny naszego przedsiębiorstwa – Czy to się opłaca?

2 thoughts on “Fundusz klęskowy – Huragan wyrządził szkody w Twoim Przedsiębiorstwie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *