Centrum materiałów przyszłości w Polsce
Aktualności

Centrum materiałów przyszłości w Polsce

Centrum materiałów przyszłości w Polsce

Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, razem z kolegami z Francji i Finlandii, przygotowują projekt centrum opracowującego nowe typy materiałów, m.in. na potrzeby chemii i przemysłu jądrowego. Mają na to rok; jeśli ich pomysł otrzyma dofinansowanie z UE, placówka powstanie w Świerku. Zapraszam do lektury artykułu – Centrum materiałów przyszłości w Polsce.

Materiały przyszłości, a biznes

Trudno w tych czasach zniwelować koszty produkcji finalnych produktów. Jedyną możliwością, na niwelację sprawdzonych rozwiązań, jest zainwestowanie w nowy materiał. Już niedługo może będzie można to zrobić w Polsce.

Badacze z NCBJ oraz partnerzy z francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej i Energii Alternatywnych (CEA) i fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT utworzyli konsorcjum NOMATEN. Partnerem konsorcjum jest także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – jako potencjalna jednostka współfinansująca projekt – poinformowało NCBJ w przesłanym PAP w piątek komunikacie.

Co to za konkurs?

Centrum materiałów przyszłości w PolsceKonsorcjum bierze udział w konkursie Teaming for Excelence w ramach programu badań i innowacji UE Horyzont 2020. Konkurs jest dwuetapowy.

Jeśli projekt spełni odpowiednie wymagania, to w Świerku powstanie Centrum Doskonałości opracowujące nowe materiały na potrzeby medycyny, chemii, przemysłu jądrowego i zaawansowanych technologii – czyli coś, czego nowocześni przedsiębiorcy potrzebują najbardziej. Nowe typy materiałów potrzebne są też w wielu innych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym, elektronicznym i chemicznym.

“Chcemy, by w Centrum Doskonałości NOMATEN były badane nowe materiały odporne na ekstremalne warunki pracy” – wyjaśnia, dyrektor Departamentu Fizyki Materiałów NCBJ i koordynator projektu prof. Jacek Jagielski. „W naszym Centrum będziemy w stanie zaprojektować materiały o własnościach, które można będzie w wiarygodny sposób przewidzieć w okresie eksploatacji instalacji.” – dodaje prof. Jagielski.

Podkreśla, że projekt jest bezpośrednio związany zarówno z Polskim Programem Energetyki Jądrowej, jak i z programem budowy reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem, tzw. HTGR. „Dość powiedzieć, że wdrożenie tej technologii w Polsce pozwoliłoby na zmniejszenie importu gazu o ok. 25 proc.” – zauważa koordynator projektu.

 

Tuba Hyperloop w Polsce? Odcinek testowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *