Koniec Ubera w Polsce
Aktualności

Koniec Ubera w Polsce? Nowe prawne regulacje, czy dotkną innych przedsiębiorców?

Koniec Ubera w Polsce? Nowe prawne regulacje mogą dotknąć innych przedsiębiorców

Konflikt taksówkarzy i Ubera jest już nam powszechnie znany. Jednak tego problemu na poziomie osobistym nie dało się rozwiązać. Z pomocą przychodzi rząd. Jak będą wyglądać nowe prawne regulacje? Czy to koniec Ubera w Polsce? Zapraszam do lektury artykułu.

Jak rząd chce zmienić rynek przewozów?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo oczekiwany projekt regulujący kwestię przewozu osób w Polsce. Podstawą projektu jest określenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób, której tak bardzo brakowało do zdefiniowania, czy przewóz jest legalny, czy nie. Również w projekcie zostały zawarte sankcje, które grożą za łamanie prawa dla kierowcy, jak i pracodawcy.

Projekt powstał przede wszystkim w dobrej wierze dla uregulowania rynku przewozu i zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów. Nie ukrywajmy, że prawo nie nadąża za mieniającymi się technologiami, których w ostatnim czasie powstało bardzo dużo.

Projekt ma zawierać również schematy dozwolonego czasu pracy kierowców. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które przygotowało przepisy, w uzasadnieniu pisze, że chodzi o stworzenie jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób.

Nowe przepisy, a firmy świadczące usługi transportowe

Koniec Ubera w PolsceCo w praktyce czeka kierowców i firmy świadczące usługi transportowe lub w nich pośredniczące? Przedsiębiorco uwaga!

Działalność gospodarcza zajmująca się przewozem osób ma polegać na:

 • przekazywaniu zleceń przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem przeznaczonym do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą) albo taksówką
 • zawieraniu umowy przewozu w imieniu klienta lub podmiotu wykonującego przewóz osób
 • pobieraniu opłaty za usługę przewozu osób
 • umożliwieniu zawarcia umowy przewozu i umożliwieniu uregulowania opłat za przewóz osób.

Na podmiot wykonujący pośrednictwo przy przewozie osób nałożone będą obowiązki:

 • weryfikacji swoich współpracowników
 • posiadania ważnego ubezpieczenia OC i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków pasażera
 • prowadzenia i przechowywania przez okres pięciu lat elektronicznego rejestru wszystkich otrzymanych i przekazanych zleceń
 • prowadzenia ewidencji pracowników i współpracowników
 • udostępniania dokumentów na każde żądanie Inspekcji Transportu Drogowego i Krajowej Administracji Skarbowej.

Pamiętajmy, że zmiany będą dotyczyć wszystkich firm zajmujących się transportem osób.

Koniec Ubera w Polsce? – Kary finansowe

Za brak licencji firmie, która nielegalnie zajmować się będzie pośrednictwem przewozu osób będzie groziła kara w wysokości 40 tys. złotych. Tyle samo będzie groziło za brak rejestru zleceń, ewidencji pracowników i współpracowników na żądanie ITD i KAS w firmie, która posiada licencję.

Kara 10 tys. zł będzie groziła za zlecanie przez podmiot wykonujący pośrednictwo przy przewozie osób realizacji usług podmiotowi, który nie posiada licencji.

Kara w wysokości 2 tys. zł przewidziana jest wobec kierowcy, którego stawki za przejazd będą niezgodne z cenami i stawkami taryfowymi ustalonymi przez radę gminy.

 

Projekt trafił teraz do konsultacji społecznych. O propozycjach ma się wypowiedzieć aż 30 podmiotów. Później zajmie się nim rząd.

 

Odwołane loty Ryanair – O co chodzi?

3 thoughts on “Koniec Ubera w Polsce? Nowe prawne regulacje, czy dotkną innych przedsiębiorców?

 1. jeżdżąc dla ubera trzeba lubić ludzi. Ja bardzo lubię poznawać nowe osoby i to też stało się jednym powodów dla których wogóle postanowiłem spróbować tej pracy

 2. Z ubera korzystają miliony osób na całym świecie (w Polsce już milion i liczba cały czas rośnie). Takie firmy działają przez lata bo dają wiele korzyści użytkownikom i ludziom, którzy z nimi współpracują. Innowacje się docenia – a nie likwiduje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *