Z perspektywy pracownika
Inspiracje Lifestyle

Z perspektywy pracownika-cykl

 

Myślę, że każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa praca. Już od najmłodszych lat marzymy o tym, aby zostać strażakiem, lekarzem, policjantem, aktorką czy też dyrektorem.

W późniejszym okresie, życie weryfikuje nasze marzenia i zaczynamy realnie zastanawiać się nad naszą przyszłością. Kończymy wymarzone szkoły, otrzymujemy długo oczekiwane dyplomy i stajemy przed dylematem, gdzie aplikować, jaka praca będzie dla nas lepsza: w dużym, renomowanym przedsiębiorstwie czy też w małej, kilkuosobowej firmie.

Jak to wygląda z perspektywy pracownika z wieloletnim doświadczeniem pracy w różnych firmach? Rozpoczynamy cykl rozważań nad problematyką pracowniczą.

Wątpliwości

Kiedy już podejmiemy decyzję i uda nam się rozpocząć wymarzoną pracę niestety ale zaczynają pojawiać się kolejne dylematy. Zastanawiamy się nad naszymi kompetencjami – czy aby na pewno nie odbiegamy wiedzą od pozostałych, jak z relacjami w zespole, czy przełożony będzie z nas zadowolony?

Z własnych obserwacji i wieloletniego doświadczenia wiem, że wątpliwości są zawsze niezależnie, której sfery dotyczą. Zderzamy się bowiem nie tylko z zadaniem do wykonania, ale przede wszystkim z nowym, nieznanym dotąd  środowiskiem, Staramy się podołać powierzonym obowiązkom pod okiem nie tylko szefa, którego zdanie jest decydujące, ale także jesteśmy wystawieni na ocenę innych współpracowników. Tysiące myśli krążą po naszej głowie: czy jest ok – mówią, że tak –  ale czy są wobec nas szczerzy?

Królowie życia

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy pracujemy na własny rachunek. Myślimy, że tutaj ryzyko jest mniejsze. Nikt nas nie ocenia, pracujemy jak chcemy i kiedy chcemy. Wydawać by się mogło, że jesteśmy “królami życia” a może raczej “królami pracy”. Nic bardziej mylnego… Pojawiają się bowiem inne problemy: czy ze wszystkim zdążymy, może nasz klient nie będzie w pełni usatysfakcjonowany, czy zapłaci a jeżeli nie, to co dalej… Nieraz okazuje się, że wymarzony i dawno zaplanowany urlop musi poczekać bo są  inne – ważne  wydatki firmowe, a długo oczekiwane spotkanie ze znajomymi zostaje “brutalnie” przerwane, bo właśnie pojawił się problem do rozwiązania “na już”.

Niestety, ale na zawodowy sukces nie ma jednej “złotej recepty”. Niezależnie od tego, gdzie i jak pracujemy, wciąż w naszych umysłach pojawiają się pytania i wątpliwości. Wiem jednak z doświadczenia, że takie dylematy są potrzebne, ponieważ mobilizują nas do działania i  zachęcają do wysiłku. Niejednokrotnie inspirują do podjęcia nauki a nawet zmiany pracy.

Człowiek do zadań specjalnych

Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że pracując przez całe życie w jednej firmie jest  się specjalistą i człowiekiem nie do zastąpienia. Nie w pełni zgadzam się z tym poglądem. Oczywiście są profesje wyjątkowe ale w większości przypadków zmiana pracy pozwala nam zdobywać nowe doświadczenia oraz poszerzać nasze horyzonty. Myślę, że jest to sprawa bardzo indywidualna –  związana z  osobowością i  pozytywnym nastawieniem do zmian.

Nasza kariera zawodowa jest w dużej mierze zależna od innych  ale przede wszystkim od tego, jak nią pokierujemy sami.

W kolejnych artykułach z cyklu “Z perspektywy pracownika” postaram się przybliżyć tematy związane z problematyką pracowniczą na bazie doświadczeń zarówno własnych ale także i innych osób. Zapraszam zatem do lektury już wkrótce.

Przeczytaj kolejny artykuł z cyklu
Ewa Góralczyk
Z zamiłowania i wykształcenia poligraf. Jest również absolwentką Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.
http://www.bizoon.pl

One thought on “Z perspektywy pracownika-cykl”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *