Zarządzanie kryzysem - 8 Kryzysów rozwojowych - 1 życie
Kryzys... Porady Rozwój

8 Kryzysów rozwojowych – 1 życie

Zawsze były i będą

Można sobie z nimi poradzić

Prowadzą do dojrzałości i integracji

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jakiego rodzaju kryzysów możecie doświadczyć w swoim życiu? Większość ludzi unika tego tematu z niewiedzy lub lęku przed tym, co nieznane i trudne. Część osób nie uświadamia sobie, że kryzysy mogą być różne, a zarządzanie kryzysem, zwłaszcza w wymiarze 8 kryzysów rozwojowych, powinno być naturalną częścią życia. Według mnie o tak ważnych rzeczach powinno uczyć się już dzieci, tak żebyśmy świadomie mogli wchodzić w dorosłe życie i aktywnie zarządzać kryzysami.

Przez taką świadomość i działanie wzrasta jakość życia, a obniża się poziom stresu.

Może to dobry moment, żeby oddać się refleksji nad tym tematem, a potem zastanowić się, czy komuś jeszcze w otoczeniu przydałaby się ta wiedza, żeby jego życie stało się spokojniejsze i pełniejsze.

O tym, czym jest zjawisko kryzysu możesz przeczytać tutaj Zarządzanie kryzysem – wstęp, a dzisiejszy artykuł poświęcimy 8 kryzysom rozwojowym.

Człowiek zmienia się z biegiem lat, dążąc do pełnej dojrzałości i jak najefektywniejszego działania. Zmiana dokonuje się w określonym środowisku i jest naturalnym procesem, następującym wraz z kolejnymi etapami życia. Ponieważ kolejne etapy zazwyczaj następują po sobie, możemy przewidzieć wystąpienie kolejnych kryzysów i odpowiednio się do nich przygotować.

Nie da się etapów przeskoczyć – nie można wejść na szóste piętro bez pokonania poprzednich pięciu.

Zarządzanie kryzysem - 8 Kryzysów rozwojowych - 1 życie

Kryzys pojawia się w momencie, kiedy już unormowaliśmy swój stan na  obecnym etapie życia i zaczynamy wchodzić w kolejny.

Wymaga on:

– zmiany ról

– zmiany zadań

– a towarzyszy mu napięcie emocjonalne

Możemy wyróżnić kilka pięter rozwoju, a na każdym z nich czekają nowe zadania rozwojowe związane z ewolucją organizmu i presją otoczenia. Co za tym idzie: pojawia się konieczność zarządzenia kryzysem. Jeśli przejście pomiędzy piętrami nastąpi prawidłowo i człowiek czuje komfort po chwili wysiłku, wtedy możemy uznać, że nastąpił rozwój i kryzys został dobrze rozwiązany. Jeżeli droga na kolejne piętro z jakiegoś powodu zostanie zaburzona, piętro nie zostanie zdobyte, a wtedy kryzys się pogłębia i następuje zaburzenie rozwoju, rzutujące na dalsze życie. Prześledźmy poniżej, jakie piętra (według teorii Erika Eriksona) czekają na człowieka od chwili jego narodzin.

Niemowlęctwo – w którym powinniśmy doświadczyć poczucia bezpieczeństwa, żeby móc zbudować w sobie zaufanie.

Konflikt zaufania i nieufności.

Wczesne dzieciństwo – kiedy powinniśmy doświadczyć autonomii, poczuć swoją odrębność.

Konflikt autonomii i wstydu, zwątpienia.

Wiek zabaw – doświadczanie, żeby w przyszłości móc posiadać własną inicjatywę i umiejętność podejmować działania.

Konflikt inicjatywy i poczucia winy.

Wiek szkolny – konflikt pracowitości i poczucia niższości.

Adolescencja – powinniśmy mieć możliwość określenia własnej tożsamości, która jest niezbędna do dalszego rozwoju, zaprzeczanie jako droga do własnych wartości.

Konflikt tożsamości i niepewności roli.

Wczesna dorosłość – potrzeba budowania własnej przestrzeni, własnych granic. Jest to czas kiedy podpierając się nabytymi wartościami i dotychczasową wiedzą o sobie można wchodzić w bardziej dojrzałe związki, a także podjąć decyzję co do swojej drogi życiowej.

Konflikt intymności i izolacji.

Dorosłość – konflikt kreatywności i stagnacji.

Dojrzałość – wiek średni to czas produktywności i kreatywności. Na tym etapie dokonuje się wewnętrzna integracja i dojrzałość

Konflikt integralności i rozpaczy.

To co naturalne (choć trudne) staje się jedyną możliwą pozytywną drogą rozwoju.

Jak zarządzić 8 kryzysami rozwojowymi?

  • Nie uciekać – chowanie głowy w piasek i czekanie, że jakoś będzie nie pomaga.
  • Pozwolić sobie na chwilę rozmyślania o tym, co niesie przyszłość i jak można wcześniej się przygotować na zmiany.
  • Zbudować w sobie i w swoim otoczeniu świadomość, że kryzysy rozwojowe są naturalnym cyklem życia.
  • Dać sobie i innym prawo do przejścia na kolejne piętro bez oceniania i wymuszania.
  • Skorzystać z pomocy specjalisty – rozmowa jest procesem terapeutycznym, podczas której możemy zmienić perspektywę i zobaczyć nowe możliwości.
Viola Miła Jakubowska
Certyfikowany coach kryzysowy, Certyfikowany coach kryzysowy w biznesie, trener rozwoju i Scrum Master. Specjalizuje się w pracy z sytuacjami kryzysowymi i problemowymi, z osobami indywidualnymi i biznesem. Wprowadza praktykę sprytnego zarządzania. Uważa, że warto inwestować w nową wiedzę i narzędzia zamiast trwać w stagnacji lub zataczać błędne koło. Aktywne działanie pozwala na większą swobodę, harmonię i rozwój. Członek Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.
http://violajakubowska.pl/

2 thoughts on “8 Kryzysów rozwojowych – 1 życie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *