Zarządzanie kryzysem - 5 pytań o kryzys połowy życia 
Kryzys... Porady Rozwój

5 pytań o kryzys połowy życia

Kryzys połowy życia nazywany także kryzysem wieku średniego to jeden z pewnych kryzysów każdego człowieka, dlatego też nie mogę go pominąć w cyklu artykułów o zarządzaniu kryzysem. Wstęp do cyklu możesz przeczytać tutaj Zarządzanie kryzysem – wstęp.

O tak ważnym temacie mogłabym napisać kilkanaście stron, ale postanowiłam zadać 5 pytań o kryzys połowy życia i jak najbardziej rzeczowo na nie odpowiedzieć.

1. Kiedy dokładnie mogę spodziewać się kryzysu połowy życia?

Badania psychologiczne wskazują, że możemy się go spodziewać pomiędzy 35 a 50 rokiem życia.

Niezależnie od tego jak wygląda nasze życie szykują się duże zmiany.

2. Do czego potrzebny jest nam kryzys połowy życia?

Kryzysy są wynikiem procesu zmian, nazywanego dezintegracją pozytywną, jakie zachodzą w naszym ciele i mózgu. Ich mechanizm podobny jest do skoków rozwojowych u dzieci, które nagle przed przejściem na nowy etap przez chwilę zaczynają się jakby cofać w umiejętnościach, pojawia się w ich życiu chaos, różne emocje, dezorientacja. Kryzys połowy życia potrzebny jest do przejścia na bardziej dojrzały, dojrzały w inny sposób, etap życia.

To przejście ze stanu “potrzebuję, chcę mieć” do stanu “chcę być, ale po co?”.

3. Czego możemy się spodziewać?

Do czasu kryzysu połowy życia człowiek żyje zwrócony na zewnątrz, troszcząc się o to, co widać, o to co ma, jak jest postrzegany społecznie, jakie role zostały mu przydzielone. W pewnym momencie jednak następuje przesilenie. Duży wysiłek wkładany przez lata w ten proces nagle potrzebuje uznania, że już wystarczy wydatkowania energii na tę drogę. Do głosu zaczyna dochodzić to, co schowane głęboko wewnątrz, co było odkładane na później lub negowane do realizacji z różnych powodów. Kryzys uruchamia proces przemiany w przeciwieństwo tego, co było ważne do tej pory. Osoby aktywne zawodowo potrzebują znaleźć większy sens niż pieniądze, szukają powrotu do swojego hobby, zaspokojenia potrzeb, które do tej pory milczały. Analityk biznesowy wraca do marzenia o byciu artystą, zabiegana matka i zmęczona żona pragnie podróży dookoła świata i przeżycia przygody, osoby zamknięte na emocje nagle ich poszukują lub zaczynają poszukiwać pomocy w poradzeniu sobie z nimi. Aktywne osoby chcą zwolnić… i odwrotnie. Nasze cechy osobowości zaczynają się przechylać na drugi biegun. Dla przykładu ekstrawertyczny, analityczny człowiek zmienia się w introwertycznego i medytującego. Oczywiście skala zmian może być różna, od delikatnych zmian do diametralnych metamorfoz.

To wszystko jest naturalnym, niezależnym procesem, na który powinniśmy sobie świadomie pozwolić.

4. Jak rozpoznać, że to już właśnie kryzys połowy życia?

Jednym z bardzo typowych objawów jest poczucie wypalenia zawodowego, nawet pomimo codziennego zadowolenia i akceptacji wykonywanej pracy. Pojawiają się pytania, które nie przyszłyby do głowy miesiąc wcześniej: dotyczą sensu życia, sensu trwania w miejscu, w którym jestem, z ludźmi z którymi buduje relacje. Somatycznie możemy odczuwać zmęczenie, spadek energii w codziennych działaniach. Emocjonalnie spodziewajmy się niepokoju o nieznanym podłożu, a także poczucia niestabilności emocjonalnej.

5. W jaki sposób można sobie lub komuś pomóc?

  1. Trzeba rozpoznać to, co się dzieje, czyli symptomy kryzysu połowy życia.

  2. Nie bać się zmian i upływającego czasu.

  3. Pozwolić sobie na poznawanie na nowo siebie, swoich emocji, potrzeb, zmiany postrzegania.

  4. Jest to czas wewnętrznego dialogukorzystaj z pomocy specjalistów, zadawaj im pytania, szukaj odpowiedzi, ale badaj siebie i decyduj sam.

  5. Daj sobie czas na zmiany, bądź dla siebie dobry, sprawdź, czy to, co czujesz, jest na pewno Twoje, czy na pewno tego potrzebujesz.

  6. Pamiętaj, że w Twoim kryzysie towarzyszą Ci inni ludzie. Cześć z nich nie będzie zadowolona z zachodzących w Tobie zmian, ale pojawią się inni, zafascynowani Tobą. Bądź gotowy na to, że część relacji się skończy, a na ich miejsca powstaną nowe.

  7. Bądź świadomy, że zachodzą zmiany, daj sobie na nie zgodę i pozwól otoczeniu zrozumieć to, co się z Tobą dzieje.

  8. Jeśli towarzyszysz osobie w jej kryzysie połowy życia zrozum, że nie robi Ci na złość, że nie chodzi tu o Ciebie, o Twoje emocje i wybory. W tym procesie ważna jest wyłącznie nagła, nieproszona zmiana, która naturalnie przychodzi i bezwzględnie musi zajść, żeby człowiek mógł dalej się rozwijać w poczuciu zadowolenia i wewnętrznej harmonii. Możesz jedynie wykazać się zrozumieniem, swoja obecnością i zadecydować czy końcowa zmiana jest dla Ciebie akceptowalna czy nie. Jeśli jednocześnie sam przechodzisz taki lub inny kryzys, nie kryj się z tym i dajcie sobie  przestrzeń i zgodę na zmiany, na poznawanie się na nowo.

Zarządzanie kryzysem - 5 pytań o kryzys połowy życia 

To, co najważniejsze!

Najwięcej problemów wynika z tego, że Ty sam i otoczenie nie rozumiecie potrzeby zachodzących zmian.

Pomóż sobie i bliskim zrozumieć siebie.

 

 

 

 

Viola Miła Jakubowska
Certyfikowany coach kryzysowy, Certyfikowany coach kryzysowy w biznesie, trener rozwoju i Scrum Master. Specjalizuje się w pracy z sytuacjami kryzysowymi i problemowymi, z osobami indywidualnymi i biznesem. Wprowadza praktykę sprytnego zarządzania. Uważa, że warto inwestować w nową wiedzę i narzędzia zamiast trwać w stagnacji lub zataczać błędne koło. Aktywne działanie pozwala na większą swobodę, harmonię i rozwój. Członek Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.
http://violajakubowska.pl/

2 thoughts on “5 pytań o kryzys połowy życia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *