Karmiąca Mama-udogodnienia ze strony pracodawcy
Lifestyle Porady

Karmiąca Mama-udogodnienia ze strony pracodawcy

Powrót do pracy i karmienie piersią – czy to się musi wykluczać? Absolutnie nie. Kobiety chcą i potrafią łączyć obowiązki zawodowe i rodzinne. Nawet jeśli mają małe dziecko i nawet jeśli to dziecko nadal karmione jest mlekiem mamy to da się to pogodzić. Zwłaszcza jeśli pracodawca rozumie potrzeby mamy i akceptuje je. Ważna jest otwartość na zmiany w systemie pracy tak, aby kobieta mogła realizować się i jako mama, i jako pracownik.

Czego potrzebuje karmiąca mama?

Jeśli kobieta wraca do pracy na pełen etat przysługuje jej zgodnie z art. 187 Kodeksu Pracy przerwa w czasie pracy. Może chcieć wykorzystać ją albo na ściągnięcie pokarmu za pomocą laktatora, albo na karmienie bezpośrednio z piersi, jeśli ktoś przywiezie jej dziecko. W obydwu tych sytuacjach będzie potrzebowała odpowiedniego miejsca i atmosfery. Może znajdzie się cichy, spokojny kącik, w którym mamie nikt nie będzie przeszkadzał (można zrobić wywieszkę na drzwi w stylu hotelowego “nie przeszkadzać”). Powinien być zaopatrzony w wygodne miejsce do siedzenia – ściąganie pokarmu tak jak bezpośrednie karmienie trwa przecież od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Mama może ten czas wykorzystać jednocześnie na picie czy jedzenie, więc niewielki stolik też byłby mile widziany. Dobrze  by było, gdyby światło w pomieszczeniu było ciepłe, przyjazne, może być przytłumione. O resztę może zadbać już sama mama – czasem pomocna jest relaksacyjna muzyka, a przy ściąganiu pokarmu np. zdjęcie dziecka, aby przywołać miłe wspomnienia. Jeśli w miejscu pracy jest dostępna lodówka, można wyznaczyć część na przechowywanie ściągniętego pokarmu. W innym wypadku mama musi zadbać o torbę termiczną.

A jeśli nie ma warunków w pracy…

Nie zawsze są takie możliwości lokalowe, żeby wydzielić nawet niewielką przestrzeń tylko dla mamy karmiącej. Warto ją zapytać jak w takiej sytuacji chciałaby wykorzystać przysługującą przerwę. Może mieszka niedaleko, więc może wrócić do domu i tam nakarmić dziecko? A może w pobliżu miejsca pracy jest jakaś przytulna kawiarenka, sprzyjająca mamom karmiącym piersią i tam mogłaby się spotkać ze swoją pociechą? Albo pobliska zaprzyjaźniona firma dysponuje oddzielnym pomieszczeniem, z którego można skorzystać. Możliwości jest wiele, gdy się je dopuszcza. Nawet jeśli na te rozwiązania potrzeba nieco więcej czasu niż wynika to z ustawy, warto umożliwić zatrudnionej kobiecie karmienie piersią.

Co na tym zyskuje pracodawca?

Przede wszystkim sumienną pracowniczkę. Ukłon w stronę podwładnych i uszanowanie ich potrzeb wpływa korzystnie na relacje z przełożonymi. Działa tu zasada wzajemności, więc i szef może liczyć, że pracownicy będą dbali o jego interesy. Ponadto w kwestii obowiązków zawodowych często liczy się wykonane zadanie, a nie czas spędzony w pracy. Kobieta, która jest spokojna m. in. o posiłki swojego dziecka z większym zaangażowaniem będzie mogła zająć się pracą i jest duża szansa, że wykona ją w krótszym czasie.

Ważną korzyścią z karmienia piersią, której być może pracodawcy w ogóle nie biorą pod uwagę jest to, że pokarm matki znacznie podnosi odporność dziecka. W związku z tym ogólnie rzecz ujmując zmniejsza się ryzyko infekcji u dziecka, a co za tym idzie kobieta będzie rzadziej zmuszona do korzystania ze zwolnień z powodu choroby potomka.

Pracodawco, czy takie argumenty przekonują Cię do zadbania o mamę karmiącą piersią?

One thought on “Karmiąca Mama-udogodnienia ze strony pracodawcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *