jak pogodzić pracę zawodową i życie rodzinne
Inspiracje Lifestyle

Pracująca mama: jak pogodzić pracę zawodową i życie rodzinne?

Dla wielu kobiet osiągnięcie sukcesu oznacza godzenie dwóch sfer życia, z których nie chcą rezygnować: aktywności zawodowej oraz życia rodzinnego, a zwłaszcza macierzyństwa. Żyjemy w czasach, gdy kobiety muszą dzielić wiele ról i balansować pomiędzy wieloma dziedzinami, a to wielka sztuka.

Work-life balance jest pojęciem, które w naszym kraju dopiero zyskuje popularność. Jako Polacy pracujemy coraz więcej i dłużej. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, które muszą dzielić wiele ról na raz. Powoli jednak do świadomości społecznej przebija się przekonanie, że równowaga na linii praca-rodzina po prostu się opłaca. W końcu każdy wie, że tylko zadowolony pracownik będzie pracował efektywnie, a szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzieci.

Małymi krokami

Dużą trudność stanowi sam powrót na rynek pracy. Wiele kobiet przeraża wizją zostawienia swoich dzieci pod cudzą opieką na kilka godzin dziennie. Z drugiej strony czują się niepewnie powracając do życia na wysokich obrotach. Obawiają się, czy sobie poradzą. Jak wiadomo, nagłe zmiany są tym, co powoduje największy stres, tak dla dziecka, jak i dla rodzica. Dlatego warto zacząć od małych wyzwań jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Mogą to być na początek krótkie działania: kilka godzin dziennie lub w tygodniu. Taki wstęp na pewno ułatwi płynny powrót do pracy.

Praca skrojona na miarę

Trzeba wyjść z myślenia, że powrót do pracy oznacza nieobecność w domu przez prawie cały dzień. Nie musi tak być. Praca powinna być dostosowana do życia, a nie życie do pracy. Możesz szukać zajęcia w mniejszym wymiarze godzin, zleceń realizowanych zdalnie, rozważyć zmianę profesji, własną działalność lub bezpieczną formę prowadzenia biznesu – w inkubatorze przedsiębiorczości (przeczytaj także: Mama w biznesie – jak to zrobić).

Mama nie sama

jak pogodzić prace zawodową i życie rodzinne

Od wieków rodziny funkcjonowały w skupiskach, korzystając z wiedzy i pomocy krewnych i sąsiadów. Współczesne osamotnienie matek nie jest naturalne. Pomyśl o znalezieniu środowiska, w którym znajdziesz zrozumienie. Może to być lokalny klub mam, forum czy grupa on-line (na przykład TAKA). Rozważ z mężem dogodny podział obowiązków, nie bój się też prosić o pomoc otaczających cię ludzi. Jeśli w temacie opieki nad dzieckiem nie możesz liczyć na wsparcie rodziny, rozejrzyj się na ofertą miejscowych domów kultury i organizacji społecznych. Być może w okolicy funkcjonuje coworking dla mam. Jeśli nie, sama możesz go zorganizować. Jeśli zaś potrzebujesz wsparcia merytorycznego, poszukaj w swojej okolicy porad doradcy zawodowego, programów i szkoleń wspierających powrót na rynek pracy. Planując własną działalność przeanalizuj swoje możliwości, poznaj 10 cech kobiety przedsiębiorczej.

Nie musisz być idealna

Nie spodziewaj się, że czas cudownie się rozmnoży. Być może będziesz rzadziej myć okna i ścierać kurze. Wiele kobiet wymaga od siebie bycia idealną w każdej sferze, co rodzi u nich nieraz frustrację, która z kolei blokuje ich dalszy rozwój. Odpuść! Pozwól sobie na niedoskonałość. Dopóki nie zaniedbujesz rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, wszystko jest dobrze. Pamiętaj, nie musisz być idealna ?

Chcesz wrócić do pracy, ale karmisz swoje dziecko piersią? Sprawdź jak rozwiązać ten problem: Karmiąca mama – udogodnienia ze strony pracodawcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *