OEES
Aktualności

Kolejny sukces błękitnej rewolucji, czyli trzecia edycja Open Eyes Economy Summit

20 i 21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków miała miejsca trzecia odsłona Open Eyes Economy Summit – międzynarodowego kongresu ekonomii opartej na wartościach. 200 mówców przyciągnęło do Krakowa 2500 uczestników, aby rozmawiać o zrównoważonym rozwoju, inspirować oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.

Portal "Przedsiębiorca to styl życia" objął wydarzenie patronatem (Międzynarodowy kongres po raz trzeci w Krakowie)
fot. Łukasz Świerczyna, źródło: OEES

Tematyka tegorocznego OEES

Odpowiedzialność społeczna, przyszłość wolnego rynku, demokracja i ekologia, świadome gospodarowanie zasobami, zdrowa żywność, wpływ internetu na społeczeństwo, a także innowacyjne rozwiązania dla miast i regionów – to tylko część tematów, które tworzyły tygiel rozmaitości, jakim jest Open Eyes Economy Summit. Rozważania tegorocznej edycji kongresu toczyły się wokół pięciu bloków tematycznych: firma-idea, marka – kultura, miasto-idea, człowiek – praca oraz ład międzynarodowy. Zaproszeni przez organizatorów wyjątkowi goście przeprowadzili ciekawe i pouczające wykłady, wzięli udział w inspirujących dyskusjach, stoczyli „bitwy słowne”, a także inspirowali podczas kameralnych spotkań w specjalnych meeting points.

OEES
fot. Łukasz Świerczyna, źródło: OEES

– Trzecia edycja OEES stała się dojrzałym spotkaniem ambitnej intelektualnie publiczności złożonej z prawie 2500 ludzi. Bezkompromisowy merytorycznie program to główna zaleta szczytu. Wydarzenie stało się markowe, zupełnie odróżniając się od innych tego rodzaju w Europie. Udało się jednocześnie zachować jego cechy charakterystyczne: międzypokoleniowość, multidyscyplinarność i pozytywną atmosferę. Lubię to, że OEES pozostaje najładniejszym kongresem w Polsce, a naszych gości cechuje ogromne zaangażowanie – mówi Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny OEES.

Relacja OEES – I dzień

Pierwszy dzień OEES był pełen pasjonujących dyskusji, inspirujących wystąpień i nowych znajomości. Kongres rozpoczął się od wystąpienia grupy Art Color Ballet, która wprawiła uczestników w zachwyt i zadumę. Scenografia sceny głównej – drzewo wykonane przez krakowskich artystów metodą string art – podkreślało bajkowy charakter przedstawienia. Po przedstawieniu został wyświetlony przygotowany przez organizatorów krótki film opisujący ideę kongresu otwartych oczu, jego założenia, a także podejmowaną tematykę. Inaugurację kongresu zwieńczyło przemówienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosława Gowina. W ramach sesji inauguracyjnej na mównicy pojawili się m.in. Luca Jahier – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz prof. Jacqueline Cramer – była minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska w Holandii, a także prof. Shalini Randeria – rektor Institute for Human Science w Wiedniu oraz prof. Jacek Purchla – przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z wyróżniających się wydarzeń był happening Cecylii Malik nad Wisłą.

OEES
fot. Łukasz Świerczyna, źródło: OEES

Relacja OEES – II dzień

Drugi dzień kongresu rozpoczęło m.in. wystąpienie rzecznika praw obywatelskich – Adama Bodnara. Na mównicy pojawili się także: David Briggs – CEO Velux Group, Jennifer Morgan – dyrektor generalna Greenpeace International, prof. Zhu Wenyi z Uniwersytetu Tsinghua, Janina Ochojska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej czy Mateusz Zmyślony – dyrektor kreatywny OEES i agencji ESKADRA. W ramach sesji specjalnej „Mała czarna wielka sprawa” wyemitowano film o łańcuchu dostaw i produkcji kawy w Rwandzie The Second Sunrise. Coffee and Rwanda w reżyserii Karola Kowalskiego wyprodukowany przez Fundację GAP. Ciekawą dyskusję przeprowadzili też czescy goście: David Černý – artysta, twórca m.in. „Entropy” oraz Tomáš Sedláček – ekonomista, autor Ekonomii Dobra i Zła. Kongres zakończył prof. Jerzy Hausner, podsumowując dwa dni ekonomicznej wymiany myśli.

OEES
fot. Piotr Malec, źródło: OEES

– Świat głównie koncentruje się na środkowym rozumieniu czasu, który płynie w zamkniętym obiegu; który coraz szybciej ma oznaczać coraz więcej, ale w istocie – oznacza coraz gorzej. Dlatego potrzebna jest nam społeczna przestrzeń działalności gospodarczej, w której bierzemy odpowiedzialność za przyszłość. Rozwój nie zależy od jednego mechanizmu, od jednego wymiaru – zależy tak samo od kultury, jak od finansów, od edukacji oraz produktywności i innowacji. Otwórzmy oczy, zdobądźmy się na aksjonormatywną refleksję, odwołajmy się do wartości egzystencjalnych, zastanówmy się, czy inne rozwiązania nie przyniosą większych możliwości. Nie rezygnujmy z tego, co tu i teraz – z dokonywania transakcji – ale nie zapominajmy o partnerstwie i przekształcaniu go w relacje. Bo tylko wtedy opłaca się inwestować i brać odpowiedzialność za przyszłość – gdy sami ją tworzymy – powiedział prof. Jerzy Hausner w wystąpieniu podsumowującym Open Eyes Economy Summit 2018.

Plany na 2019 r.

Prace nad przyszłą edycją już się rozpoczęły i została ona zaplanowana na 19–20 listopada 2019 r. W 2019 roku wyruszymy także w podróż po Polsce i świecie – czwartą edycję kongresu poprzedzą spotkania, seminaria i wydarzenia propagujące ideę Open Eyes Economy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *