Warszawa miasto startupów
Aktualności Start up Wywiady

Warszawo! Daj mi dostęp do tkanki miejskiej. Warszawa-miasto startupów

19 lutego w Pawilonie Zodiak – miejscu gdzie architektura łączy się z biznesem, odbyło się spotkanie z Prezydentem Michałem Olszewskim dotyczące warszawskiego ekosystemu startupowego. Nie mogło nas zabraknąć podczas burzliwej dyskusji na temat roli miasta w wspieraniu młodych przedsiębiorców.

Spotkanie pt. “Warszawa miasto startupów” otworzył Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski i Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Piotr Sawicki. Otwarte spotkanie miało zachęcić startuperów do zabrania głosu w dyskusji na temat programów wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości w stolicy.

Warszawa miasto startupów

Wsparcie miasta dla rozwoju biznesu

Jeżeli szukasz miejsca do pracy w Warszawie, biurka na wynajem lub pokoju, możesz skorzystać z Centrum Przedsiębiorczości Smolna, gdzie w ramach Inkubatora wynajmiesz w preferencyjnych warunkach powierzchnię biurową z dofinansowaniem.

Wsparcie w prowadzeniu biznesu otrzymasz też w Centrum Kreatywności Targowa. Projekt warszawskiej przestrzeni technologicznej zapewnia wsparcie kreatywnej przedsiębiorczości i integruje warszawskie inicjatywy. Możesz wynająć jedną z 33 dostępnych pracowni lub salę konferencyjną.

Obecnie realizowanym przez miasto programem akceleracyjnym jest #WARSAW booster’18 i jest kierowany do do startupów technologicznych z branży fintech i insurtech. Rekrutacja do programu potrwa do końca kwietnia, Demo Day już 19 października.

Biznes czy żłobki – co dla miasta jest ważniejsze?

Piotr Sawicki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że miasto powinno słuchać zarówno mieszkańców, jak i rynku. Rozwój biznesu jest bardzo ważny i warto pogodzić go z potrzebami mieszkańców. Zachęcił do tworzenia żłobków, jako pomysłu na biznes w Warszawie, który może być wspierany przez miasto, bo odpowiada na potrzeby mieszkańców. Miasto w tym zakresie pomaga w znalezieniu lokalu, w remontach oraz zapewnia klienta.

Co 3 dni na evencie

W Warszawie co 3 dni jest organizowane wydarzenie dla startuperów. Chcąc być obecnym na każdym, nie sposób jest efektywnie prowadzić firmy. W wybraniu miejsc, w których warto bywać powstała mapa warszawskiego ekosystemu startupowego. Wyróżnione są tam organizacje wspierające, inwestorzy, akceleratory oraz inne instytucje, w których stołeczni przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie swoich inicjatyw: Mapa startupowej Warszawy

Jak z wątłej idei zrobić biznes?

W przewodniku fikcyjny bohater – Stefan – prowadzi startupera przez proces przebiegający w kilku etapach:

  • ekscytacja ideą
  • niepewność
  • nieporadne prezentacje pomysłu
  • program preakceleracyjny
  • prezentacja przed inwestorami

Czy Warszawa to miasto startupów?

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wideo-wywiadu:

Daj mi dostęp do tkanki miejskiej!

Tymi słowami można podsumować wypowiedzi uczestników spotkania. Według przedstawicieli biznesu i nielicznych NGO miasto powinno dać dostęp do infrastruktury, której dany startup potrzebuje. Podniosły się głosy, że miasto nie powinno już wspierać finansowo akceleratorów dla samej idei, nieucelowione wsparcie może by wręcz szkodliwe.

Co się zmieni po spotkaniu?

Rozwinęła się burzliwa dyskusja pomiędzy biznesem i samorządem. Okazało się, że startupom brakuje wsparcia infrastrukturalnego, odczuwalne jest konkurowanie pomiędzy akceleratorami, a polski startup potrezbuje nie tylko doradztwa i miejsca, ale przede wszystkim “robienia biznesu”.

Czy Warszawa jest miastem startupów? W skali Polski – być może, a w skali Europy czy świata? Mamy nadzieję, że to hasło to pomysł poparty głęboką ideą.

Czy Warszawa powinna finansować programy akceleracyjne? Jak miasto może poszerzyć ofertę dla przedsiębiorców? Napisz w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *