Copernicus
Aktualności Inspiracje Start up

Globalny poziom morza wzrasta co roku o 1 mm! Mamy dostęp do danych z satelit

Dzięki satelitom umieszczonym na orbicie wiemy, że obecnie każdego roku Ziemia traci ilość lodu trzykrotnie większą od wszystkich lodowców w europejskich Alpach. To powoduje wzrost globalnego poziomu morza, co roku o 1 mm. Jak możemy wykorzystać te dane?

Satelity, mające największe zasługi w rozwoju nauk o naszej planecie, zostały właśnie docenione – ich imiona wykorzystano do nazwania lodowych mas, które oddzieliły się od Antarktydy i dryfują po Oceanie Południowym. Dziś zdjęcia satelitarne z europejskich satelitów są udostępniane w ramach projektu Copernicus w sposób bezpłatny, na platformach internetowych – Data and Information Access Services – m.in. CREODIAS i WEkEO. Dane te można wykorzystywać w celach edukacyjnych, badawczych, ale także w celach komercyjnych, np. tworząc aplikacje wykorzystujące obrazowanie satelitarne do monitorowania pogody, zmian klimatycznych, zarządzania w rolnictwie czy urbanistyce. Wykorzystują je także służby ratunkowe, administracja publiczna czy wojsko.

Ceopernicus
Fot. ESA, Alpy

Nadanie siedmiu lodowym masom imion po satelitach ułatwia proces opisywania sytuacji (zamiast stosować współrzędne geograficzne), ale także podkreśla role obserwacji satelitarnych w naukach o Ziemi.

Bohaterowie glacjologii

Nadanie lodowcom imion po satelitach obserwacyjnych Ziemi, które były używane do ich pomiarów, jest doskonałym sposobem na uczczenie międzynarodowej współpracy w misji poszukiwania odpowiedzi na wielkie naukowe zagadnienia. Zatwierdzenie tych nazw jest świetną informacją. Satelity to nasi bohaterowie glacjologii

– mówi jedna z pomysłodawców przedsięwzięcia, dr Anna Hogg z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Lodowe masy noszą nazwy:
Ers, Envisat, CryoSat, Grace, Sentinel, Aloes i Landsat.

Do 2100 roku połowa lodowców zniknie…

Grupa naukowców z Zurychu zebrała informacje o 19 tys. lodowcach na Ziemi na podstawie zdjęć z satelitów obserwujących Ziemię. Na podstawie zebranych danych oszacowano tempo utraty masy lodowej w przyszłości.

W niedawno opublikowanym raporcie badacze ogłosili, że w latach 1961-2016 lodowce na Ziemi straciły aż 9 tys. gigaton lodu, a uwolniona woda spowodowała wzrost poziomu morza o 27 mm. Ustalili także, że jeżeli spalanie paliw kopalnych będzie trwało, a temperatura na Ziemi będzie rosła, do roku 2100 prawie połowa lodowców na Ziemi po prostu zniknie.

Copernicus – jakie niesie możliwości

W ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus lodowce są obecnie monitorowane non stop, a dane z obserwacji udostępniane w sposób otwarty i bezpłatny. Informacje wykorzystuje się oczywiście w celach naukowych, ale mogą być szansą również dla startupów i firm zajmujących się np. tworzeniem aplikacji opartych na danych satelitarnych. Informacje te są udostępniane na platformach internetowych – Data and Information Access Services , tzw. DIAS.

Dzięki unijnemu programowi Copernicus i postawieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej na rozwój innowacyjnych projektów opartych na danych satelitarnych, każdy zainteresowany może korzystać z wysokiej jakości historycznych i aktualnych danych z kosmosu dotyczących obserwacji naszej planety

– mówi Przemysła Mujta, Technical Sales Manager z CloudFerro, polskiej firmy będącej operatorem infrastruktury chmurowej dwóch europejskich DIASów – CREODIAS i WEkEO.

Użytkownicy, którzy potrzebują zdjęć satelitarnych do mniejszych projektów, np. szkolnych, edukacyjnych, mogą je z powodzeniem realizować na platformie CREODIAS. W tym celu udostępniamy także środowisko programistyczne. Firmom i większym instytucjom, które potrzebują dużych zasobów danych do profesjonalnych analiz, na zasadach komercyjnych oferujemy gotową infrastrukturę

– wyjaśnia Przemysław Mujta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *