Aktualności

To nigdy nie była utopia – cykl pożegnalnych wykładów prof. Jerzego Hausnera

Wyobraźmy sobie ekonomię, której głównym celem nie jest zysk – taką wizję niejeden raz rysował prof. Jerzy Hausner, ceniony ekonomista od lat związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Teraz, po latach pracy, żegna się z uczelnią, z tej okazji wygłosi specjalny cykl wykładów. Prelekcja inaugurująca serię „To nigdy nie była utopia” dotyczącą ekonomii wartości odbędzie się 27 lutego o 11.30 w sali 9 w Pawilonie S Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 

Prof. Jerzy Hausner, autor wydanej niedawno książki „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania”, tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymał w 1994 roku. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji naukowych, a także założycielem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od początku swojej kariery profesor konsekwentnie rozwija koncepcję ekonomii opartej o wartości społeczne. Powstały wokół niej ruch intelektualny open eyes economy z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, m.in. za sprawą Open Eyes Economy Summit – organizowanego corocznie międzynarodowego kongresu ekonomii wartości. Prof. Hausner jest jego współpomysłodawcą. 

Jak przekonuje sam prof. Hausner, ekonomia wartości nie abstrahuje od pytań o dobro i zło – opiera się na koncepcji człowieka, który nie jest egoistyczny. Taka ekonomia nie unika odpowiedzialności, za to ceni sobie solidarność, altruizm, a także odnosi się do wyższych potrzeb. I choć może wydawać się, że przedstawiana koncepcja stoi w opozycji do powszechnego modelu ekonomicznego i w efekcie nie znajduje zastosowania w praktyce, profesor przekonuje, że jest inaczej. Podczas wykładów towarzyszyć będą mu ludzie stanowiący tego żywy dowód. Gośćmi prof. Hausnera będą praktycy, aktywiści i przedsiębiorcy, którzy swoje działania, przedsiębiorstwa i inwestycje oparli o koncepcję ekonomii wartości. W ich gronie znajdą się m.in. Mateusz Zmyślony, Piotr Augustyniak, Tadeusz Gadacz, Teresa Cebrowska, Piotr Voelkel, Janusz Czapiński, Krystyna Skarżyńska czy Juliusz Gardawski. Wykłady będą podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Cykl rozpocznie się 27 lutego o godzinie 11.30 w Pawilonie S Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Kolejne wykłady będą odbywać się w tym samym miejscu raz w tygodniu o 11.30.

To nigdy nie była utopia
Ekonomia wartości – prof. dr hab. Jerzy Hausner. Ostatni cykl wykładów

27.02.2020, godz.11.30
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27
Pawilon Sportowo-dydaktyczny (Pawilon S), sala 9
Wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *