Wzrost cen paliw nawet o 20 groszy
Aktualności Finansowanie

Wzrost cen paliw nawet o 20 groszy?! Dziura budżetowa

Wzrost cen paliw nawet o 20 groszy?!

Ostatnio mieliśmy przyjemność oglądać ciągłe spadki cen paliw. Na niektórych stacjach benzynowych ceny osiągały od 4,09 za litr benzyny 95. Niestety to się może szybko zmienić. Rządzący szukają dochodów na rozbudowę i remonty dróg. Ostatnio został zgłoszony właśnie taki projekt poselskiego klubu jednej z partii, aby cena paliw została podniesiona = większy podatek. W takich przypadkach projekt ustawy nie wymaga np. konsultacji międzyresortowych a jego finalny projekt trafia od razu do Sejmu. Następnie zatwierdza go Senat a na końcu składany jest podpis prezydenta. Zapraszam do lektury artykułu – Wzrost cen paliw nawet o 20 groszy.

Wzrost cen paliw nawet o 20 groszy – Czy realny?

Po burzliwej debacie, projekt podwyżek opłaty wchodzącej w skład ceny paliwa został przyjęty, mimo że klub Kukiz’15 złożył wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Przeciw wnioskowi, a za podwyżką zagłosowało 226 posłów, 182 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Na zastrzeżenia opozycji odpowiedzieć postanowiła premier Beata Szydło – „ Za dodatkowe 5 mld złotych z tytułu opłaty paliowej budowane i remontowane mają być drogi lokalne”.

Jeżeli projekt szybko zacznie być wdrażany w życie, może być wielkim, nagłym obciążeniem dla przedsiębiorców zajmujących się transportem i logistyką.

Ceny paliw w Polsce są obecnie stosunkowo niskie ze względu na cenę ropy na całym świecie, a nie jak uważa wielu Polaków – rząd. Po prostu na globalnych rynkach za baryłkę ropy płaci się teraz mniej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Każdy, kto choć trochę interesuje się gospodarką wie jednak, że ta sytuacja bardzo szybko może się zmienić.


Wystarczy zaostrzenie któregoś z kryzysów na Bliskim Wschodzie i Afryce, by ceny ropy podskoczyły w górę. I wówczas Polacy podwyżki poczują ze zdwojoną siłą. Bo nikt nie uwierzy, że rząd opłatę drogową wycofa, gdy za najtańszą benzynę znowu będzie trzeba zapłacić dużo więcej niż dziś.

Czy podwyżka opłat paliwowych faktycznie jest rozwiązaniem mogącym poprawić stan naszych dróg, czy tylko próbą łatania dziury budżetowej kosztem kierowców?

Archiwum PTSZ-Diesel czy benzyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *