złoto
Aktualności Finansowanie Porady

Złoto – 3 przykłady, że warto!

Złoto jest jednym z metali szlachetnych, które od setek lat funkcjonuje jako środek wymiany. Ze złota i srebra do dziś produkowane są monety inwestycyjne, które zachowują swoją wartość bez względu na walutę w jakiej są wyceniane. Wartość ta to siła nabywcza, czyli ilość towarów i usług, jakie możemy nabyć posiadając tę szlachetną formę prawdziwego pieniądza.

Świadomi inwestorzy oraz osoby systematycznie oszczędzające coraz częściej decydują się na właśnie tę formę utrwalania swoich zysków i budowania majątku odpornego na zawirowania rynków finansowych. Sprawdźmy jednak, czy warto lokować środki w metale szlachetne i czy ta forma utrwalania naszych oszczędności opłaci się nam w przyszłości.

Zapraszamy do przeczytania artykułu Marcina Woźniaka

1. Złoto – siła nabywcza a cena żywności.

Już 2600 lat temu za jedną uncję złota (31,1 gramy) można było kupić 350 bochenków chleba. Czy dziś, po sprawdzeniu cen uncji złota oraz dzisiejszych cen chleba możemy liczyć na tę samą siłę nabywczą? Wg. moich wyliczeń kupimy nawet więcej i to najwyższej jakości pieczywa.

2. Złoto i jego siła nabywcza produktów technicznych.

Drugi przykład dotyczy budowy maszyn i innych nowości technicznych. Na początku XX w. cena złota była stabilna i wynosiła ok. 20 $ za uncję. Za 500 $ można było kupić nowy samochód marki Ford – ówczesnego potentata rynku. To oznacza, że za równowartość 25 uncji złota 100 lat temu wyjeżdżało się nowiutkim samochodem prosto z salonu. Ktoś, kto mógł pozwolić sobie na takie auto był z całą pewnością człowiekiem zamożnym. Czy dziś 25 uncji wystarczy na nowy samochód? Aktualnie cena 1 uncji złota waha się pomiędzy 4500-5000 zł. To daje ok. 125 tys. złotych. Tak więc posiadając oszczędności w postaci 25 uncji złota, możemy wejść do salonu i wyjechać nowym, nowoczesnym, nieporównywalnie bardziej zaawansowanym technicznie samochodem, a do tego płacąc gotówką, bez długu i zobowiązań w postaci kredytu czy leasingu. Czy to nie wspaniała wizja?

3. Złoto a cena najnowszych technologii.

Kolejny przykład dotyczy najnowszych osiągnięć technologicznych. W 1983 roku pojawił się na rynku pierwszy telefon komórkowy. Jak na najnowsze osiągnięcie technologiczne, cena również była odpowiednia i wynosiła 3995 $. Było to wówczas ok. 10 uncji złota! A jaką cenę dziś zapłacimy za najnowszy telefon komórkowy? Ile takich smartfonów kupimy za 10 uncji złota? Przy cenie iPhona 1200 $ to będzie conajmniej 10 sztuk! Podkreślę tylko, że są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń w rękach współczesnego człowieka w powszechnym użyciu. Funkcja dzwonienia jest tylko jedną z setek zastosowań tych wielofunkcyjnych urządzeń.

WARTO i OPŁACA SIĘ mieć złoto!

To tylko trzy przykłady na to, że dzięki systematycznemu budowaniu swojego majątku w oparciu o metale szlachetne nie tylko podnosimy wartość naszych oszczędności, ale również inwestycja taka jest opłacalna. Zachęcam do przeprowadzenia własnych obliczeń. Może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości wiedza ta będzie na wagę złota.

Złoto Marcin Woźniak

Mamy jedną przyszłość i tyle wolności, ile własności!

Autorem artykułu jest Marcin Woźniak – Członek Stowarzyszenia Valores Veri, Polskiego Instytutu Prawdziwych Wartości oraz Certyfikowany Ekspert ds. Metali Szlachetnych Auvesta Edelmetalle AG i Metali Strategicznych SMH Schweizerische Metallhandels AG Deutschland.

Najbliższe spotkanie z Marcinem Woźniakiem już 22. września /sobota/. Podczas aukcji numizmatycznej wykład pt. „Skazani na zyski”. Zapraszamy! Więcej informacji pod linkiem: https://bereska.evenea.pl/

 

 

Być może zainteresuje Cię także archiwalny wpis: “Inwestowanie a złoto”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *