Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce
Aktualności

Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce

Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce

Analiza danych z KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) za sześć miesięcy 2017 r. wskazuje, że Polska jest coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. W tym okresie zarejestrowano już 3,8 tys. spółek z udziałem obcego kapitału. Podczas całego zeszłego roku 2016 zostało zarejestrowanych takich spółek prawie 4 tys. Mamy połowę roku bieżącego i przekroczony zeszłoroczny próg. Czy szykuje się rekord? Zapraszam do lektury artykułu – Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce.

Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce – Rekordy

Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w PolsceW 2016 roku utworzono najwięcej spółek zagranicznych w liczbie prawie 4 tys. To rekord do pobicia, który patrząc na obecne statystyki z KRS długo się nie utrzyma. Już po połowie roku takich spółek jest 3,8 tys. Rekord może zostać nawet podwojony.

Polska staje się regionalnym hubem usługowym, w którym mnożą się na każdym kroku centra handlowe. Ciągle mamy nadwyżkę w sektorze usług. Trzeba również pamiętać, że najwięcej spółek rejestruje się w czwartym kwartale roku.

Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce – Dlaczego?

Apetyt zagranicznych przedsiębiorców na założenie działalności w Polsce wzmaga dobra infrastruktura gospodarcza i perspektywy dla gospodarki – stabilna i godna zaufania. Rynek wewnętrzy jest chłonny na towary i usługi. Po prostu można tu zrobić dobrze rokujący biznes ze stałymi przychodami.

Firmy z udziałem inwestorów zagranicznych w przeważającej większości powstają w woj. mazowieckim (44 proc.). Na drugim miejscu jest woj. małopolskie (11 proc.), a na trzecim — dolnośląskie (9 proc.). Obcy kapitał omija natomiast województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie.

Jeżeli chodzi o miasta, to najwięcej biznesmenów w 2017 roku zakłada swoje firmy w Warszawie (1,3 tys). Kolejne miejsca zajmuje Kraków, Wrocław, Szczecin, Poznań i Wólka Kosowska (handel detaliczny). W Warszawie widać to wyraźnie po zwiększeniu ilości galerii handlowych (mniejszych i większych) na terenie całego miasta i jego okolic.

Zakładające się zagraniczne firmy są przede wszystkim skoncentrowane na handlu, budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Obcokrajowcy założyli też ponad sto restauracji i firm transportowych.

10 najpopularniejszych marek

One thought on “Zagraniczne firmy uwielbiają zarabiać w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *