excavators-1050501_1280
Finansowanie

Co można leasingować?

Co można leasingować?

Nie od dziś wiadomo, że leasing jest jedną z korzystniejszych form zakupu środków trwałych dla przedsiębiorców. Głównymi zaletami są oczywiście odliczenia podatkowe (podatek VAT i dochodowy) oraz proste procedury. To decydujące powody, dzięki którym rynek leasingowy w Polsce prężnie się rozwija i w ostatnich 4 latach osiągnął średnioroczną dynamikę na poziomie 16,8%. Co można leasingować – zapraszam do przeczytania artykułu.

Czy tylko samochód w leasing?

Niecałe siedem lat temu związałem się zawodowo z branżą leasingową. W tym czasie wśród wielu przedsiębiorców panowało przeświadczenie, że leasingować można jedynie nowe samochody. Z jednej strony przyczyna tkwiła w ograniczonej ofercie firm leasingowych w stosunku do obecnych możliwości, z drugiej – z braku wyraźnej, spójnej kampanii informacyjnej skierowanej do przedsiębiorców.

Dzisiaj sytuacja wygląda nieco odmiennie. Przedmiotem leasingu może być w zasadzie każda maszyna, niezbędna danej firmie do rozwoju, automatyzacji, zwiększenia produkcji oraz sprzedaży.
Obecnie standardem jest już leasing wózków widłowych, maszyn gastronomicznych, maszyn do obróbki drewna, form wtryskowych, maszyn budowlanych czy sprzętu teleinformatycznego. Oprócz tego w leasing można wziąć urządzenia chłodnicze – podstawa funkcjonowania branży spożywczej, ekspresy do kawy – restauracje i kawiarnie, maszyny drukarskie i poligraficzne – drukarnie, meble – biura. Przykładów jest bardzo wiele, finalnie i tak nie poznamy wszystkich rodzajów sprzętów zdatnych do sfinansowania. Każda wąsko wyspecjalizowana branża potrzebuje specyficznych przedmiotów i o ile są spójne z profilem działalności firmy – śmiało można je wyleasingować.

Co można leasingować i skąd biorą się różnice w ofertach?

Należy pamiętać, że propozycja leasingu to rezultat kilku czynników i może się różnić w zależności od typu przedmiotu. Wynika to przede wszystkim z klasyfikacji środków trwałych i stawek amortyzacji, mniejszym lub większym ryzykiem ponoszonym przez finansującego przy zakupie danej maszyny oraz tak zwaną “zbywalnością”. Zbywalność określa możliwość szybkiego i korzystnego sprzedania maszyny na rynku wtórnym w przypadku opieszałości korzystającego w spłacie zobowiązania.

Po wybraniu odpowiedniego przedmiotu leasingu warto skorzystać z profesjonalnej konsultacji leasingowej, aby zyskać pewność dokonanego wyboru. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi klienci oszczędzają średnio w przedziale od 2000zł do 4000zł przy zakupie każdego z urządzeń.

Leasing najnowszych technologii

Ciekawym zjawiskiem jest też podążanie branży leasingowej za nowościami technologicznymi. Jeszcze niedawno okulary VR, drony, panele fotowoltaiczne czy samochody na prąd stanowiły nowatorskie rozwiązania i niejasna była przyszłość tych urządzeń. Zastanawialiśmy się – czy jest to chwilowa moda czy rzeczywiście rewolucyjny produkt przyszłości. Branża leasingowa z boku przygląda się zmianom na bieżąco je śledząc. Jeżeli dana technologia staje się powszechniejsza i wykorzystuje się ją w firmach to z dużą dozą prawdopodobieństwa dostaniemy finansowanie na ten sprzęt. Należy pamiętać, że wdrożenie każdej innowacji niesie za sobą rozwój całej związanej z nią branży. Przykład może być tak przyziemny jak fotografia ślubna. Czy pamiętacie aby 10 lat temu ktoś robił relację ze ślubu z powietrza? Pewnie nie. Dzisiaj jest to bardzo modne właśnie dzięki dronom. Ciekawe, ile z nich jest w leasingu?

Michał Korzeniowski
Michał Korzeniowski - pasjonat motoryzacji. Od początku swojej kariery związany z branżą finansową - spec od leasingów i flot samochodowych. Właściciel firmy consultingowej K&K Business Solutions Sp. zoo wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu środków na pojazdy i maszyny dla firm oraz świadczącej usługi zarządzania flotami pojazdów. Lubi poznawać nowych ludzi, podróżować i poznawać inne kultury przez ich kuchnię. Fan snowboardu i żeglarstwa.
http://www.e-KandK.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *