Muzyk to też zawód
Inspiracje Lifestyle

Muzyk to też zawód

Muzyk to też zawód

Muzyk to też zawód
Muzyk to też zawód

Muzyk to też zawód. Dziś trochę z mojego własnego podwórka i nietypowo zacznę od dowcipu. Czy wiecie Państwo kto to jest muzyk? Muzyk to  człowiek który do auta za 5 tysięcy pakuje sprzęt wart 50 tysięcy, jedzie 500 kilometrów żeby zagrać za 500 pln. Śmieszne prawda? Ale tak się porobiło że tak wygląda prawda, czasami ta kwota jest oczywiście wyższa niż przysłowiowe 500 pln ale czasami bywa też niższa. Naprawdę….

Przez ponad 25 lat swojej pracy artystycznej na własne oczy widziałem jak zmieniała się otaczająca nas rzeczywistość. I powiem szczerze że im Polska stawała się bogatszym krajem tym z szacunkiem – patrz wynagradzaniem muzyków robiło się coraz gorzej. Dobrze że jeśli za wykonaną prace wynagrodzenie się pojawiło bo z tym tez bywało różnie.

Oczywiście ja i wielu moich kolegów, nauczeni boleśnie kilkoma lekcjami zaczęliśmy stosować umowy pisemne, system zaliczek ale jak wiadomo papier jest chłonny a mentalność niektórych ludzi nigdy się nie zmieni.

Muzyk to też zawód

Muzyk to naprawdę trudny zawód. Wiele lat nauki, praktyki dokładnie jak w przypadku księgowej, prawnika czy ślusarza. Inwestowanie w siebie w sprzęt umożliwiający jak najlepsze wykonywanie swojej pracy i smutny jest taki brak szacunku. Oczywiście nie piszę tu o topowych wykonawcach bo w ich przypadku to oni lub ich management dyktuje warunki współpracy i albo klient decyduje się na te warunki albo nie. Mój felieton jest raczej opowieścią o setkach  mega uzdolnionych ludzi którzy grają jako muzycy sesyjni, muzycy eventowi i muzyka to ich zawód. Oni, ja też płacimy podatki, płacimy za paliwo, mamy kredyty, robimy zakupy, płacimy ZUS, dokładnie jak każdy pracujący obywatel naszego kraju.

Muzyk to też zawód

I obojętne jest czy pracujemy jako czynni grający muzycy, pracujemy w studiu nagrań, produkujemy muzykę to jest praca.

Wiem że komuś wydać się może ze na przykład stawka 1000 pln na 30 sekundową muzykę do reklamy to sporo. Jednak pamiętać należy że to praca twórcza, muzyk tworzy coś co jest unikatowe i jedyne w swoim rodzaju na świecie. I choćby z tego względu czasami warto zapłacić żeby mieć to mini dzieło na swoją wyłączność.

Muzyk to też zawód
Muzyk to też zawód
Rynek płytowy i muzyczny w Polsce

One thought on “Muzyk to też zawód

  1. Cześć Tomaszu,
    Zupełnie zgadzam się z Twoim spostrzeżeniem o braku szacunku do muzyka, ale przykład z 30 sekundowym jinglem przedstawiłeś nie do końca. Należy pamiętać, że ten jingiel nie powstaje w ciągu 30 sekund. To nie jest (a przynajmniej zazwyczaj nie jest) tak, że ktoś sobie siada przy klawiaturze midi i pyk pyk. Za pierwszym razem mu się udaje to co chciał osiągnąć (przynajmniej takie są moje doświadczenia).
    Druga sprawa, że często ludzie (firmy), którzy potrzebują takich dżingli nie zwracają się do konkretnej osoby “ej, zrób mi jingla”, a otwierają coś w stylu przetargu. Tak więc mimo, że jest to 1000pln za 30 sek. to tak na prawdę jeśli zgłosi się do “przetargu” 20 muzyków, to daje to średnio 50zł na osobę. A jeśli jingiel taki powstaje w ciągu godziny to 50zł/h nie brzmi chyba jak kwota z kosmosu. Za rzecz wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju.

    Trochę już ten temat kiedyś wałkowałem z koleżanką i w wyniku zaciekłej dyskusji zrobiliśmy właśnie m. in. podcast o muzykach “Zawód – muzyk” mając nadzieję, że coś uda nam się z tym zrobić. Trochę rzeczy się pozmieniało od powstania pomysłu, ale idea jest prosta – pomóc muzykom żyć godnie, a niemuzykom zrozumieć tych drugich.

    Jeśli zechcesz rzucić uchem to zapraszam do wysłuchania (polecam od pierwszego odcinka) https://gabinet.art/zawodmuzyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *