Fałszywe maile z Urzędu Skarbowego
Aktualności

Fałszywe maile z Urzędu Skarbowego – jak je odróżnić od tych prawdziwych?

Fałszywe maile z Urzędu Skarbowego

W dobie Internetu instytucje państwowe już nie tylko przekazują przedsiębiorcom ważne informacje klasyczną drogą pocztową w formie papierowej. Dzięki temu, wiele spraw można załatwić siedząc wygodnie w domu lub będąc w zupełnie innym mieście. Jednak wraz z rozwojem technologii idą też w parze zagrożenia. Fałszywe maile z Urzędu Skarbowego są już nam znane, jednak w ostatnim czasie znów pojawiło się ich więcej. Zapraszam do lektury artykułu.

Fałszywe maile z Urzędu Skarbowego – Jak wyglądają, czego dotyczą?

Uwaga na fałszywe e-maile od skarbówki w sprawie zobowiązań podatkowych i zwrotu podatku, to one są najczęściej „fałszowane”. Dodatkowo są one podpisane! Imieniem i nazwiskiem zastępcy dyrektora Urzędu Podatkowego Warszawa-Wola – taka osoba nie istnieje. Dzięki odpisaniu na takiego maila złodzieje otrzymują nasze dane osobowe, a czasami przedsiębiorcy wysyłają na podane konta pieniądze. Fałszywe e-maile zostały wysłane z adresu mailowego urzadpodatkowywarszawa.gov.@gmail.com. Prokuratura już bada sprawę.

Jak sprawdzić, czy mail jest prawdziwy?

Fałszywe maile z Urzędu SkarbowegoWszelkie prawdziwe informacje kontaktowe możemy sprawdzić na stronach urzędów skarbowych i zbiorczo na www.mazowieckie.kas.gov.pl.

– Przypominamy, że adres e-mailowy Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola, podległego Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie, to us1440@mz.mofnet.gov.pl – mówi Anna Szczepańska, rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Przestępstwo

Art. 227 Kodeksu karnego, stanowi:

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Co powinniśmy zrobić w razie otrzymania e-maila?

Jeżeli otrzymamy maila od swojego Urzędu Skarbowego, w pierwszej kolejności sprawdźmy adres mailowy. Jeżeli przesyła mailowa wyda nam się podejrzana lub adres nie będzie się zgadzał, warto odpowiednio się zabezpieczyć. Zmieńmy informację dostępowe, utwórzmy kopię zapasową danych, aby nie narazić się na kradzież dokumentów i danych osobowych klientów. W tym przestępstwie pieniądze są na drugim miejscu. Najważniejsze, co chcą zdobyć złodzieje, to dane.

E-maile z Urzędu Podatkowego Warszawa-Wola to nie pierwsza tego typu sprawa. W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Finansów ostrzegało przed fałszywymi e-mailami wysłanymi rzekomo z resortu finansów.

 

Niebezpieczne pliki cookies – Wykorzystywane przez Hakerów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *