Aktualności

Czy potrzeba w biznesie wydarzeń tylko dla kobiet?

Czy w biznesie brakuje kobiet? Czy konferencje i spotkania biznesowe dla kobiet to tylko kółka wzajemnej adoracji? Czy kobiety faktycznie muszą mieć dedykowane kursy czy warsztaty, by wziąć w nich udział?

W zeszłym roku Fundacja BIZOON zorganizowała w Legionowie pierwszą konferencję dla kobiet przedsiębiorczych pod nazwą Spinka Biznesu. Jego celem było pobudzenie przedsiębiorczych pań do działania. Wśród uczestniczek były prawdziwe businesswoman, które już od wielu lat prowadzą swoje firmy, jak i panie, które dopiero zamierzają spróbować swoich sił i pracy na swoim. Wcześniej wydawało mi się, że kobiety nie potrzebują dedykowanego wydarzenia tylko dla nich. Przecież biznes nie ma płci, a panie mogą uczestniczyć w tak licznych wydarzeniach dla przedsiębiorców. Po zeszłorocznej konferencji zweryfikowałam swój pogląd na ten temat.

Kobiety są z Wenus

Wydarzenie emanowało niesamowitą energią, a wspaniałą atmosferę panująca podczas eventu trudno opisać. Panie chętnie dyskutowały w kuluarach o poruszanych na konferencji tematach, łatwo nawiązywały kontakty i dzieliły się swoimi biznesowymi doświadczeniami. Takiej energii nie odczuwa się na spotkaniach mieszanych. Przynajmniej, ja – jako kobieta – widzę wyraźnie tę różnicę. Nie od dziś wiadomo, że kobiety i mężczyźni są z różnych planet…

Dla kobiet ważniejsze są relacje interpersonalne, które wpływają na ich proces kształtowania tożsamości (Rostowski 1997). Mamy też inaczej zbudowane mózgi. Mężczyźni mają obie półkule mocno wyspecjalizowane (lewa kontroluje głównie funkcje werbalne, prawa – wizualne). U kobiet ten podział jest mniej wyraźny, panie mają też większą ilość połączeń pomiędzy półkulami. I choć panowie mają o 15% większe mózgi, to szybciej tracą tkankę nerwową… Bardzo możliwe, że wyższy poziom inteligencji werbalnej kobiet sprawia, że dedykowane spotkania charakteryzują się wspaniałą atmosferą.

Biznesowe wydarzenia dla kobiet

Wydarzenia w kobiecym gronie budują swego rodzaju bezpieczne terytorium, gdzie można liczyć na zrozumienie i wsparcie. Z drugiej strony jest to świetna okazja do wymiany doświadczeń. Co prawda nie brakuje kobiecych wzorców w biznesie, ale często są one odległe. Nie dostrzegamy jak wiele przedsiębiorczych kobiet działa w naszym lokalnym otoczeniu. A podczas takiego wydarzenia mamy okazję je poznać osobiście i nawiązać relacje w kuluarach.

Kobiety coraz częściej zakładają własną firmę. W 2012 r. (GUS) utworzyły ponad 40% mikro i małych przedsiębiorstw. Tendencja ta jest wzrostowa: 78% kobiet urodzonych po 1990 r. chce prowadzić swój biznes (wśród mężczyzn urodzonych po tym roku tylko 57%).

Kobieta przedsiębiorcza

Jednak zachęcanie kobiet do prowadzenia biznesu, tylko dlatego że są kobietami, nie jest dobre. Realizacja wizji business woman z okładki magazynu wystarczy. Trzeba mieć w sobie zestaw cech determinujących przedsiębiorców. Aby je poznać, zapraszam do pobrania poradnika – 10 cech kobiety przedsiębiorczej, które warto rozwijać.

Prof. Donna J. Kelly, z Babson College, badaczka zagadnień przedsiębiorczości, opublikowała raport, z którego wynika, że amerykanki prowadzące własną firmę zarabiają rocznie o ok. 20 tysięcy dolarów więcej niż pracownice korporacji. Z raportu wynika także, że praca na swoim daje kobietom większą satysfakcję, wpływa pozytywnie na poczucie zadowolenia z życia i pozwala łatwiej godzić różne role społeczne.

Dzień przedsiębiorczości kobiet

19 listopada został ogłoszony światowym dniem przedsiębiorczości kobiet i po raz pierwszy obchodzony w 2014 r. Inicjatywa Women’s Entrepreneurship Day to nie tylko święto jednego dnia, ale także ruch społeczny, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w biznesie. W okolicy tej daty również w Polsce organizowane są liczne biznesowe wydarzenia dla kobiet. Jednym z nich jest wspomniana we wstępie Spinka Biznesu, któremu patronuje portal “Przedsiębiorca to styl życia”. Spodziewajcie się relacji z wydarzenia…

biznesowe wydarzenia dla kobiet

2 thoughts on “Czy potrzeba w biznesie wydarzeń tylko dla kobiet?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *