Światowe Forum Ekonomiczne
Aktualności

Światowe Forum Ekonomiczne 2018

Dzisiaj rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Odbywa się w Davos – małym alpejskim kurorcie. Bogacze i najbardziej wpływowe osobistości świata dyskutują o losach najbiedniejszych. A mają o czym, bo jak wynika z raportu charytatywnej organizacji Oxfam aż 82% bogactwa trafiło do 1% najbogatszych.

Zderzenie tęgich głów

Listę gości otwiera prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Theresa May. Poza przywódcami politycznymi biorą w niej udział prezesi światowych korporacji, wybitni intelektualiści i dziennikarze. W sumie zaproszono 3 tysiące liderów z różnych krajów. Zwolennicy Światowego Forum Gospodarczego twierdzą, że jest to miejsce dialogu na temat najważniejszych problemów ekonomicznych i społecznych na świecie. Przeciwnicy widzą w tej konferencji miejsce do wywierania nacisków na najbardziej wpływowych polityków przez najbogatsze przedsiębiorstwa.

Światowe Forum Ekonomiczne

Podczas konferencji organizowane są formalne panele i wydarzenia, ale także nieformalne warsztaty specjalistów w danej dziedzinie. Spotkania nieformalnych liderów odbywają się bez dostępu do mainstreamowych mediów.

Wczoraj odbyła się ceremonia wręczenia Diamentowych Nagród, które przyznano 24 artystom przyczyniającym się do niwelowania nierówności społecznych. Laureatami zsotali m.in. Cate Blanchett, Elton John oraz Shah Rukh Khan.

Podczas Światowego Forum Gospodarczego w tym roku zostanie zaprezentowany wskaźnik inkluzywnego wzrostu gospodarczego (Inclusive Development Index 2018), który mierzy w jakim stopniu wzrost gospodarczy danego państwa uwzględnia wszystkich obywateli, czyli jak wzrost PKB wpływa na wyrównywanie nierówności w majątku obywateli. Na podstawie przygotowanego raportu  wskazuje się gospodarki rozwinięte i wschodzące.

Światowe Forum Gospodarcze – Polska

W zeszłorocznym raporcie Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród gospodarek wschodzących. W tym roku mamy piątą pozycję. Przed nami są m.in.: Litwa, Węgry i Azerbejdżan. Liderem wśród gospodarek rozwiniętych jest Norwegia, dalej Islandia, Luksemburg i Szwajcaria.

Snobistyczne Davos

Forum Ekonomiczne w Davos było odbierane jako snobistyczne wydarzenie, podczas którego mocarze dyskutują o problemach, które ich nie dotyczą. Jednak nawet mocarze zdają sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą dla świata zagrożenia związane z nierównościami majątkowymi czy zagrożeniami klimatycznymi. Kryzys finansowy może dotknąć wszystkich.

Papież Franciszek odniósł się Światowego Forum Ekonomicznego tymi słowy:

“Sztuczna inteligencja, robotyka oraz inne innowacje powinny przyczyniać się do służby na rzecz ludzkości”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *