Pracownicze Plany Kapitałowe
Aktualności Finansowanie Porady

Pracownicze Plany Kapitałowe – wyższe koszty zatrudnienia i niższe wynagrodzenie

Zgodnie z przepisami Ustawy o pracowniczych Planach Kapitałowych, firmy zatrudniające powyżej 250 osób będą objęte obowiązkiem wdrożenia PPK od 1 lipca. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte ich wdrożenie będzie oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia ponoszonych przez firmy o ok. 1 proc.

PPK będą mogły mieć wpływ na dynamikę wzrostu wynagrodzeń w polskich firmach. W średnim i długim okresie koszt wpłat pracodawcy może zostać przerzucony częściowo na pracownika. Z drugiej jednak strony, w krótkim okresie wdrożenie PPK jest dla przedsiębiorstw tańsze niż wdrożenie Pracowniczych Programów Emerytalnych.

PPK – obowiązek pracodawcy

Ustawa o PPK weszła w życie w styczniu br. Od 1 lipca obowiązek wdrożenia PPK będzie dotyczyć tylko dużych firm (>250 osób), a z początkiem 2021 r. obowiązek ma objąć wszystkich pracodawców.

Jednym z najważniejszych zadań pracodawcy jest wyłonienie instytucji, która w imieniu pracowników będzie zarządzała zgromadzonym kapitałem. Ankieta przeprowadzona przez nas w trakcie webcastu poświęconego tej kwestii pokazała, że wiele firm nie podjęło jeszcze żadnych kroków w zakresie wdrożenia PPK.

mówi Anna Skuza, Lider zespołu prawa pracy, Radca Prawny, Deloitte Legal

Wśród firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, jedna czwarta nie podjęła jeszcze prac związanych z wdrożeniem, a 47 proc. przygotowuje się operacyjnie do ich wdrożenia. Natomiast wśród firm zatrudniających 50-250 osób, aż 62% z nich nie rozpoczęło żadnych przygotowań.

Decyduje pracownik

Stopniowo, wszyscy pracodawcy będą obejmowani obowiązkiem wprowadzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego, jednak uczestnictwo pracowników w programie jest fakultatywne. Każdy pracownik będzie mógł w dowolnym momencie zrezygnować i ponownie się zapisać do PPK.

Pieniądze do PPK będą wpłacane na indywidualne konta uczestników przez trzy strony – pracownika, pracodawcę oraz państwo. W ramach wpłat podstawowych od wynagrodzenia pracownika zostanie odprowadzone 2 proc. jego wartości brutto, a pracodawca dopłaci kolejne 1,5 proc. Z Funduszu Pracy natomiast konto zostanie zasilone jednorazową wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, a w kolejnych latach stałą roczną dopłatą w wysokości 240 zł. Dodatkowo, zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zwiększyć wysokość wpłaty, każdy do maksymalnie 4 proc. Jak jednak wynika z ankiety przeprowadzonej w trakcie webcastu Deloitte, tylko 8 proc. dużych firm zdecyduje się na opłacanie składki dodatkowej. Co ważne, aż 52 proc. największych przedsiębiorstw nie podjęło jeszcze decyzji, czy będzie odprowadzać dodatkową wpłatę na konto swoich pracowników. Dlaczego firmy nie chcą powiększać stanu oszczędności swoich pracowników? Dla 34 proc. największych graczy powodem są wynikające z tego koszty dla organizacji.

Niższe wynagrodzenie “na rękę”

Eksperci Deloitte przeanalizowali koszty, które dla pracowników i pracodawców oznacza wprowadzenie
Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Składka na PPK będzie obliczana od wynagrodzenia brutto, które stanowi podstawę składek emerytalno-rentowych, przy czym projekt zmian do ustawy o PPK przewiduje dodanie przepisu, że w tym zakresie nie będzie się stosowało ograniczenia do maksymalnej podstawy składek emerytalno-rentowych, tj. 30 – krotności przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że pracownik otrzyma „na rękę” wynagrodzenie niższe o około 3,2 proc. niż dotychczas.

mówi Aldona Szady-Ślaska, Starszy Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.

PPE czy PPK

Popularność Pracowniczych Planów Emerytalnych znacząco wzrosła w ostatnich miesiącach, ponieważ stanowią alternatywę dla PPK (szczególnie w dużych firmach). W marcu 2019 r. PPE ma już 1372 przedsiębiorstw.

Część pracodawców, chcąc uniknąć wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych, postawiło właśnie na PPE, które wymagają obowiązkowej składki jedynie po stronie pracodawcy. PPE to również rozwiązanie funkcjonujące od wielu lat na rynku, co pozwala ocenić jego efekty np. wyniki inwestycyjne oferowanych funduszy. Kolejnym istotnym czynnikiem może być dobra koniunktura na rynku pracy, skłaniająca część przedsiębiorstw do oferowania dodatkowych świadczeń pracownikom.

– mówi Damian Olko, Ekspert w zespole ds. analiz ekonomicznych Deloitte.

One thought on “Pracownicze Plany Kapitałowe – wyższe koszty zatrudnienia i niższe wynagrodzenie

  1. To własnie jest kluczowe, że w PPK nie ma obowiązku pracownik, bo nie musi uczestniczyc w programie, ale jak juz sie decyduje to pracodawca nie ma możliwosci odmówić wpłat na konto uczestnika. Jak ktos rzadko kiedy jak ja widzi wypłate co miesiąc na czas na koncie to takie zobowiązanie pracodawcy to na pewno nowosc. Może wreszcie cos do niego dotrze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *