automatyczna faktura
Aktualności

Automatyczne faktury. Nowe regulacje unijne już od 18.04. Przedsiębiorcy niedoinformowani, przedstawiciele administracji nieprzygotowani

Już za kilka dni wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące stosowania faktur elektronicznych z administracją publiczną. Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy o nowych regulacjach i e-fakturach niewiele wiedzą, a przedstawiciele administracji nie czują się do zmian przygotowani.

Chodzi o unijne przepisy dotyczące obowiązku przyjmowania przez administrację publiczną elektronicznych faktur od podmiotów dostarczających usługi. Zaczną obowiązywać od 18 kwietnia, a za dwa lata obowiązek przesyłania automatycznych faktur obejmie kilkaset tysięcy firm.

Kolejny krok do unowocześnienia administracji

Nowe regulacje dotyczą organów władzy publicznej wszystkich szczebli, w tym jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie publiczne, spółki komunalne. Jest to kolejny krok do cyfryzacji polskiej administracji, ale ma też służyć uszczelnieniu systemu podatkowego w krajach UE. W ciągu najbliższych dwóch lat każdy podmiot dostarczający usługi dla sektora publicznego będzie musiał przesyłać faktury w formacie EDI.

Czy jesteśmy gotowi?

Konsorcjum PEF Expert, będące operatorem rządowej Platformy Elektronicznego Fakturowania sprawdziło przygotowanie podmiotów objętych nowymi dyrektywami. Ankiety przeprowadzono w marcu br. W badaniu wzięli udział zamawiający z sektora publicznego, przedsiębiorcy oraz integratorzy IT.

Okazało się, że aż 49% badanych czuje się przygotowana do nowych regulacji “przeciętnie” lub “słabo”. Wielu ankietowanych nie ma pewności w jaki sposób będą rozliczać transakcje po 18 kwietnia.

Czym jest automatyczna faktura?

Blisko 1/3 ankietowanych (30%) definiuje automatyczną, elektroniczną fakturę jako plik przesyłany mailem w postaci PDF z zaszytymi wewnątrz metadanymi. To zaskakująco wysoki wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma on z nią nic wspólnego.

Niestety, w Polsce wciąż brakuje elementarnej wiedzy na temat e-faktur. Automatyczna faktura jest paczką danych w formacie EDI, który można przesyłać i odebrać bez potrzeby udziału człowieka. To standard, który konsekwentnie wprowadza Unia Europejska w rozliczeniach. Tymczasem faktura w pliku PDF nie dość, że nie ma nic wspólnego z automatycznym przetwarzaniem, to jest droższa w obsłudze w porównaniu z fakturą papierową. Jej zawartość i tak trzeba przecież wydrukować

– zwraca uwagę Tomasz Kuciel, prezes zarządu firmy Edison, będącej członkiem konsorcjum PEF Expert.

Przeczytaj także Cyfrowy urząd dla cyfrowych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *